Szukaj

Palisz? Teraz masz powód, by przestać

Podziel się
Komentarze0

Kobiety, które paliły, wchodząc w okres menopauzy, są bardziej narażone na choroby, a nawet na utratę zębów w porównaniu do tych, które nigdy nie miały papierosa w ustach. Najnowsze badania opublikowane na ramach Journal of The American Dental Association, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Buffalo, wyraźnie pokazały, iż niebezpieczeństwo utraty uzębienia wśród kobiet palących jest zdecydowanie duże.



W eksperymencie wzięło udział 1106 kobiet.

Zadaniem badaczy było przede wszystkim ustalenie kompleksowej historii palenia wśród uczestniczek.

Każda wypełniła szczegółowy kwestionariusz, przeszła badanie jamy ustnej oraz opisała, w jakich okolicznościach, z jakich przyczyn straciła poszczególne zęby (jeśli tak się zdarzyło).

W badaniu ciężkich palaczy zdefiniowano jako tych, którzy palili co najmniej paczkę dziennie przez 26 lat. To oni właśnie prawie dwukrotnie częściej doświadczyli utraty zęba, a sześciokrotnie częściej chorób przyzębia, w porównaniu do tych, którzy nigdy nie palili.


Palenie papierosów może znacznie przyśpieszyć choroby zębów, a substancje chemiczne znajdujące się w dymie mogą sprzyjać rozwojowi bakterii. Nikotyna również, jak wykazało badanie, zmniejsza gęstość kości i ich składników mineralnych.

Co ważne, to kobiety po menopauzie wydają się doświadczać częstszej utraty zębów niż mężczyźni w tym samym wieku, niezależnie od lepszego dbania o higienę jamy ustnej, szczotkowania i nitkowania zębów.

Chociaż w dzisiejszych czasach dorośli ludzie tracą mniej zębów, niż miało to miejsce w ostatnich dziesięcioleciach, to jednak słabe wyniki zdrowotne, nowotwory, udary mózgu, cukrzyca mają zły wpływ na nasze uzębienie.

Utrata zębów z powodu paradontozy jest powszechna u kobiet po menopauzie, co istotnie wpływa na estetykę i ogólną jakość życia. Kobiety mają teraz jeszcze jeden, bardzo konkretny powód do rzucenia palenia.