Palenie papierosów w okresie ciąży zdaje się być prenatalnym czynnikiem ryzyka zaburzeń zachowania u dzieci, według badania zamieszczonego w JAMA Psychiatry. Zaburzenia zachowania to problem społeczny i kliniczny, a naukowcy obserwują rosnącą zachorowalność na całym świecie.
Wiemy już, że palenie papierosów u kobiet ciężarnych wiąże się z zaburzeniami psychologicznymi u ich potomstwa, włączając w to zaburzenia uwagi.
Dr Darya Gaysina i prof. Gordon Harold z University of Leicester, we współpracy z uczonymi z Nowej Zelandii i USA, przestudiowali powiązania między paleniem w okresie ciąży a zaburzeniami zachowania u potomstwa, pośród dzieci wychowywanych przez matki powiązane i niepowiązane z nimi genetycznie.
Posłużono się trzema badaniami: The Christchurch Health and Development Study (obejmujące biologiczne i adoptowane potomstwo), Early Growth and Development Study (potomstwo z adopcji przy urodzeniu) oraz Cardiff IVF Study (adopcja przy poczęciu pośród genetycznie powiązanych i niepowiązanych rodzin).
Zobacz również:
- Jedna, pewna rada na długie i zdrowe życie
- Pokoje hotelowe dla niepalących nie gwarantują przestrzeni wolnej od dymu
- Geny wpływają na zdolność do rzucenia palenia?
- Nikotynowa terapia zastępcza
- Leczenie uzależnienia od tytoniu
- Metoda rzucania palenia Allena Carra
- Nikotynizm
- Korzyści zdrowotne po rzuceniu palenia
Określono też przeciętną liczbę papierosów wypalanych przez kobiety ciężarne.
Według rezultatów, istnieje znaczące powiązanie między nikotynizmem w okresie ciąży a zaburzeniami zachowania u potomstwa pośród dzieci wychowywanych przez genetycznie powiązane i niepowiązane kobiety.
Autorzy podsumowują: - Nasze badania sugerują związek między paleniem w ciąży i zaburzeniami zachowania u potomstwa, który nie może być w pełni wyjaśniony poprzez czynniki środowiskowe po urodzeniu. W grę mogą wchodzić tutaj czynniki genetyczne i inne czynniki środowiskowe przed urodzeniem, które jeszcze nie są znane.
Komentarze do: Papierosy w ciąży i zaburzenia zachowania