Ostatnie badania wskazują na związek między zażywaniem paracetamolu a problemami z astmą, egzemą oraz innymi dolegliwościami alergicznymi u nastolatków. Nowozelandzkie badanie, które ukazało się w dzienniku medyczno-naukowym American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine nawołuje do czujności, jeśli chodzi o zażywanie paracetamolu w wieku nastoletnim.
Młodzi ludzie, głównie w wieku od 14 do 15 lat, którzy zażywają raz w miesiacu paracetamol, są narażeni ponad dwukrotnie bardziej, niż ich rówieśnicy, jeśli chodzi o rozwinięcie się u nich problemów astmatycznych. Natomiast u tych nastolatków, u których zażywanie paracetamolu jest jeszcze częstsze, ryzko pojawienia się astmy wrasta aż do 50%.
Zobacz również:
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?
- Objawy lekomanii
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
Wnioski wypływające z badania nowozelandzkiego nie odnoszą się jedynie do astmy, ale także do kataru alergicznego, kataru siennego, alergicznego zapalenia spojówek, które są głównymi objawami licznych alergii, ale także do egzemy, czyli zapalnej choroby skóry, której źródłem mogą być właśnie niektóre uczulenia.
Te alarmujące rezultaty są owocem badań przeprowadzonych na ogromną skalę. Obserwowano 300 000 nastolatków, w 113 centrach w 50 krajach. Ponad to, badania nowozelandzkich naukowców zostały także potwierdzone przez rezultaty badań przeprowadzonych w Etiopii.
Komentarze do: Paracetamol sprzyja astmie i alergiom u nastolatków