Cała seria dziwnych objawów znanych jako paraliż senny, może być bardziej powszechna u studentów oraz u pacjentów chorych psychicznie, pokazuje nowe badanie. Ale szanse, że dojdzie do tego dziwnego zjawiska, są mniejsze niż 8% dla populacji generalnej.
Paraliż senny zdarza się, kiedy zasypiasz albo się budzisz i odkrywasz, że twoje ciało jest sparaliżowane, mówi autor badania, Brian Sharpless, który jest profesorem psychologii na Penn State University.
Może być to przerażające, ponieważ mimo że twoje oczy mogą się ruszać, to reszta ciała nie może, a ty masz jakiś stopień świadomości tego. Wraz z tym dziwnym wrażeniem cielesnym, niektórzy ludzie mogą mieć również halucynacje.
To coś w rodzaju przeżywania snu, kiedy nie śpisz, wyjaśnia Brian Sharpless. Ludzie w czasie tego stanu podobnego do snu mogą opisywać, iż widzieli intruza, który zbliżał się do nich w sypialni, albo mogą czuć ucisk na klatkę piersiową. Mogą się czuć tak, jakby ich ciało lewitowało, podnosiło, albo mogą widzieć siebie samych, jakby unosząc się nad własnym ciałem.
Nawet jeśli te halucynacje zdają się bardzo żywe, to wiele z nich przechodzi po kilku minutach, dodaje jeszcze Brian Sharpless.
Zobacz również:
- Narkolepsja - nieuleczalny sen?
- Jak walczyć z zaburzeniami snu w starszym wieku?
- Dlaczego marzenia senne są ważnym elementem psychoterapii?
- Dlaczego sen jest ważny?
- Bezruch we śnie, czyli co dzieję się z umysłem podczas koszmarów
- Bezdech senny
- Jak sobie radzić z zaburzeniami snu?
- Sen najlepszym sposobem na regenerację organizmu
Różne kultury opisują tajemnice paraliżu sennego w bardzo barwny sposób – poczynając od wizyt demonów, przechodząc przez złe duchy, kończąc na byciu porwanym przez obcych. Ale medycznym wyjaśnieniem może być to, że jest to część fazy snu REM (rapid eye movement), która przenosi się do stanu czuwania.
Aby określić, jak powszechny jest paraliż senny, psycholodzy przeanalizowali dane z 35 różnych badań. Prace te, opublikowane w magazynie Sleep Medicine Reviews, stwierdziły, że około 20 procent z ponad 36 000 uczestników badania miało przynajmniej jeden epizod paraliżu snu.
Dwie grupy miały wyższy poziom tego typu przypadków: ponad 28% studentów oraz blisko 32% pacjentów chorych psychicznie, którzy donosili, iż mieli te dziwne objawy przynajmniej raz w życiu.
Mimo że badacze byli zaskoczeni stwierdzając podobny poziom przypadków paraliżu sennego u studentów oraz u pacjentów chorych psychicznie, to obydwie grupy mają tendencję do przerywanego snu, co może wyzwalać epizody paraliżu sennego.
Pracownicy pracujący na zmiany, podróżnicy doświadczający jet-lag, albo ludzie cierpiący na narkolepsję, czyli na zaburzenie snu, mogą również doświadczyć tego dziwnego, i przerażającego epizodu, ponieważ ich cykl snu często jest zaburzony.
W większości przypadków, paraliż senny jest nieszkodliwy, mimo że może być dziwnym i strasznym wydarzeniem, przyznaje Brian Sharpless. Ale rezultaty naszego badania sugerują, że nie jest to aż tak rzadkie. Ale, jeśli zdarza ci się to regularnie albo jest wyjątkowo denerwujące, możesz iść skonsultować swój problem z lekarzem.
Komentarze do: Paraliż senny powszechny dla studentów