Rozwojowi choroby Parkinsona mogą sprzyjać wariacje genetyczne, na poziomie pięciu regionów chromosomowych, które właśnie niedawno zostały zidentyfikowane. Odkrycie to także pozwoli lepiej zrozumieć funkcjonowanie tej choroby neurodegeneracyjnej.
Badacze amerykańscy oraz europejscy zidentyfikowali właśnie pięć nowych regionów chromosomowych, które mogą być związane z genetycznymi determinantami choroby Parkinsona. Wkrótce prace te pozwolą, być może, na opracowanie nowych narzędzi diagnostycznych oraz prognostycznych.
Niemcy, Stany Zjednoczone, Islandia, Holandia, Zjednoczone Królestwo oraz Francja – badanie to jest owocem szerokiej współpracy międzynarodowej. A jego autorzy właśnie potwierdzili istnienie sześciu już znanych regionów odpowiedzialnych za chorobę Parkinsona, ale nie tylko – ponieważ naukowcom udało się zidentyfikować pięć nowych miejsc chromosomowych.
Zobacz również:
- Choroba Parkinsona
- Granat może spowolnić postęp Parkinsona i Alzheimera?
- Zespoły parkinsonowskie
- Jelito grube, zwierciadło mózgu oraz nadzieja dla chorych na Parkinsona
- Nobel 2015 w dziedzinie chemii przyznany za badania nad mechanizmami naprawy DNA
- GMO - Żywność Genetycznie Modyfikowana
- "Zabubiony w kosmosie" czyli o śmiesznych nazwach genów
- Epigenetyka - ujawnia prawdziwe funkcjonowanie DNA
Większe ryzyko zachorowania
Naukowcom udało się również pokazać, że wariacje tylko dwóch genów wyjaśniały blisko w 30% ryzyko pojawienia się choroby Parkinsona. Według nich, 20% ludzi, którzy noszą największą liczbę tych czynników sprzyjających chorobie Parkinsona, jest też 2,5 razy bardziej narażonych na rozwinięcie się tej choroby.
Po raz pierwszy, prace te, opublikowane w brytyjskim The Lancet, określają znaczenie czynników genetycznych w rozwinięciu się choroby Parkinsona. Ich identyfikacja, piszą autorzy, oraz ich związek z najczęściej zdarzającymi się postaciami choroby Parkinsona, pozwolą na dokonanie ważnych postępów w jej zrozumieniu.
Komentarze do: Parkinson: pięć nowych genów predysponujących do choroby