Świnie karmione genetycznie zmodyfikowaną paszą wykazują wysokie poziomy zapalenia żołądka, w porównaniu do zwierząt na konwencjonalnej diecie, informują badacze z Australii i USA. Badanie opublikowano w Journal of Organicy Systems. Naukowcy z Australii współpracowali z dwoma weterynarzami oraz farmerem w Iowa w USA.
Nowe prace to dodatkowe informacje w coraz głośniejszej publicznej debacie na temat wpływu upraw GMO, które są bardzo powszechne w USA i w Ameryce Łacińskiej oraz w innych krajach.
Judy Carman, główna autorka badania z Institute of Health and Envrionmental Research w Australii, mówi: - Obserwacje prowadziliśmy blisko 23 tygodnie, na 168 świeżo odsadzonych świnkach w komercjalnej chlewni w USA. 84 nieszczęsne prosięta jadły soję i kukurydzę GMO, a 84 pozostałe jadły normalnie.
Prosięta zabito następnie 5 miesięcy później, a weterynarze, którym nie powiedziano, czym była karmiona dana świnka, przeprowadzili autopsję.
Zobacz również:
- Żywność GMO, czyli żywność modyfikowana genetycznie
- Nobel 2015 w dziedzinie chemii przyznany za badania nad mechanizmami naprawy DNA
- Jakie są najczęstsze wady wrodzone przewodu pokarmowego?
- GMO - Żywność Genetycznie Modyfikowana
- Epigenetyka - ujawnia prawdziwe funkcjonowanie DNA
- "Zabubiony w kosmosie" czyli o śmiesznych nazwach genów
- Autyzm a geny
- Weganizm: fakty i mity
Carman dodaje: - Nie było żadnych różnic między tym świnkami w ilości przyjmowanego jedzenia, wadze i śmiertelności. Rutynowe testy krwi także wypadły podobnie. Ale biedne świnki na diecie GMO miały wyższe proporcje ciężkiego zapalenia żołądka – 32% do 12% prosiąt karmionych normalnie.
Zapalenie było gorsze u samców. U samic karmionych GMO stwierdzono zaś macice cięższe o 25% od narządów samic karmionych paszą konwencjonalną.
Ziarna GMO są specjalnie modyfikowane, tak aby dawały rośliny tolerujące herbicydy i oporne na choroby, dzięki czemu praca rolników jest łatwiejsza. Niektórzy krytycy jednak od lat twierdzą, że zmiany DNA w transgenicznych roślinach projektują nowe proteiny, które mogą powodować problemy trawienne u zwierząt i ludzi.
CropLife International, światowa federacja reprezentująca przemysł roślin GMO, utrzymuje, że ponad 150 badań naukowych nie wykazało, aby rośliny GMO miały jakikolwiek negatywny wpływ.
Komentarze do: Pasza GMO szkodzi zdrowiu świń