Kiedy patrzymy na zdjęcie, na którym znajduje się - na przykład - ciasto czekoladowe, w naszym mózgu dochodzi do pewnego "iskrzenia", które sprawia, że rośnie nasz apetyt oraz pragnienie.
Dowodzi tego zresztą skan mózgu, przeprowadzony w trakcie obserwacji.
Naukowcy odkryli, że kiedy ludzie patrzą na słodkie smakołyki, regiony mózgu, znane z kontroli apetytu, natychmiast się uaktywniają.
Wyniki tych badań przedstawiono na corocznym spotkaniu Towarzystwa Endokrynologicznego.
Wcześniejsze badania obserwowały objawy u osób uzależnionych od kokainy.
Kiedy uzależnieni patrzyli na reklamy z przesłaniem antynarkotykowym, które przedstawiały między innymi przekreśloną igłę, aktywność obszarów mózgu związanych z przyjemnością wystrzeliwała wręcz w górę, a narkomani zgłaszali zwiększone pragnienie zażycia narkotyku.
Zobacz również:
- Czy osobowość człowieka zależy od właściwości jego mózgu?
- Czym jest sztywność umysłowa?
- Mózg dziecka: początki świadomości
- Jak strach obezwładnia mózg?
- Ćwiczenia umysłowe lepsze od leków w zapobieganiu zaburzeniom poznawczym?
- Mózg autystycznych dzieci reaguje na słowa, które dają rezultat w ich rozwoju
- Objawy wylewu
- Ropień mózgu
Widzimy podobieństwa między środkami odurzającymi a bardzo smaczną żywnością, powiedziała główna autorka badań dr Kathleen Page, profesor medycyny z Uniwersytetu Południowej Karoliny.
Page wraz ze współpracownikami zaprosili do swojego badania 13 otyłych kobiet pochodzenia hiszpańskiego. Kobiety zostały poproszone o przyjrzenie się zdjęciom intrygujących je produktów pokarmowych, takich jak ciastko, ciasto czekoladowe oraz herbatniki czekoladowe.
Dojrzeliśmy, że obszary mózgu związane z głodem, były bardzo aktywne, powiedziała dr Page.
Kobiety, które zaproszono do badania, oceniły, że po obserwacjach czuły większy głód i miały większy apetyt niż przed badaniem.
Komentarze do: Patrzenie na zdjęcia smacznych produktów może wzmagać apetyt