Szukaj

Pestycydy mają być odpowiedzialne za dwie trzecie nowotworów u rolników

Podziel się
Komentarze0

Według raportu francuskiej sieci RNV3P (Réseau national de vigilance et de prévention des pathologies professionnelles, narodowa sieć nadzoru i prewencji chorób zawodowych), dwie trzecie nowotworów stwierdzanych u ludzi pracujących w sektorze rolniczym, ma być związane z ekspozycją na pestycydy.


Badania te koordynowała francuska agencja ANSES. Narodowa sieć nadzoru i prewencji chorób zawodowych RNV3P grupuje 32 centra konsulacji chorób zawodowych we Francji.

Niecały miesiąc temu, eksperci ujawnili pierwsze rezultaty z ankiety Agrican, która zaczęła się w 2005 roku. Ankieta ta zainteresował się zdrowiem i przyczynami zgonu, przede wszystkim z powodu raka, w środowisku rolniczym. Ankieta Agrican ma być prowadzona aż do 2020 roku.

Wstępne rezultaty pozytywne, ale...

Otóż, jak pokazały pierwsze rezultaty badania Agrican, rolnicy francuscy mają generalnie lepsze zdrowie niż reszta populacji. A jednak, dzisiaj bilans jest zupełnie inny i o wiele bardziej niepokojący.

Narodowa sieć nadzoru i prewencji chorób zawodowych RNV3P, jak podaje raport, zarejestrowała dokładnie aż 118 852 problemy zdrowotne u rolników w okresie 2001-2009. A nieco mniej niż połowa z nich, jak sugerują badacze, ma mieć możliwy, prawdopodobny albo całkowicie pewny związek z pracą.


Pośród tych patologii, o których mówi raport, zasygnalizowano na pierwszym miejscu choroby układu oddechowego (24%), którym po piętach depczą zaburzenia zachowania oraz psychiczne (22%), choroby skóry (17%), choroby kości i stawów (16%). Na piątej pozycji mamy wreszcie nowotwory – 7,6%.

Przyczyny nowotworów u francuskich rolników

Jeszcze bardziej niepokojące jest to, jeśli chodzi o ten ostatni punkt, iż rezultaty pokazały, że dwie trzecie nowotworów ma być związanych z zawodowym kontaktem z pestycydami.

Te wyniki pokazują, iż powinniśmy zwracać uwagę na niektóre ekspozycje, takie jak kontakt z pestycydami, niektórych populacji. Kontakt ten bowiem może mieć związek z pojawieniem się różnych patologii, takich jak nowotwory, komentuje François Veillerette, rzecznik Générations Futures, organizacji, która od wielu już lat walczy z pestycydami.

François Veillerette dorzuca jeszcze, iż nadszedł czas na to, żeby podjąć działania mające na celu ograniczenie stosowania pestycydów. A także, należy całkowicie wyeliminować te, które mogą być kancerogenne. Nie ulega wątpliwości, iż stawką jest tutaj zdrowie ludzkie.