Aby utrzymać serce w dobrym zdrowiu, to nie żadna tajemnica – należy przyswoić sobie zdrowe zwyczaje życiowe. I to już na samym początku dorosłości. Zdrowy tryb życia oferuje nam bowiem bardzo skuteczną ochronę przeciwko chorobom serca oraz przeciwko chorobom naczyń krwionośnych w późnejszym życiu, niezależnie od tego, jaki byłby nasz „bagaż” genetyczny.
Do takich właśnie wniosków doszły dwa amerykańskie zespoły badawcze, które przedstawiły rezultaty swoich badań na corocznym kongresie Amerykańskiego Towarzystwa Serca (AHA, American Heart Association).
Podczas gdy większość młodych dorosłych jest dość słabo narażona na choroby kardiowaskularne (niskie ryzyko jest definiowane przez niskie ciśnienie tętnicze, niski poziom cholesterolu, niepalenie papierosów, wolność od cukrzycy, a także nie występowane zawałów serca w rodzinie), to jednakże w wieku 40-50 lat, jedynie 7% dorosłych może zostać w ten sposób określonych.
Aby zrozumieć przyczyny takiego wzrostu ryzyka, zespół badawczy obserwował profil 2 500 osób. Obserwacje trwały 20 lat. Uczestnicy badania, w wieku od 18 do 30 lat na początku badania, byli podzieleni na grupy według tego, czy przestrzegali, czy nie tych pięciu „zdrowych zasad”:
Zobacz również:
- Ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej - czym się objawia?
- Jak postawić diagnozę-praktyczny przewodnik, jak udzielić pierwszej pomocy przed przyjazdem pogotowia
- Wrodzone zwężenia aorty u dzieci
- Jak wzmocnić swoje serce
- Nie trać serca niepotrzebnie
- Jak dbać o serce?
- Choroby serca - zobacz jak możesz pomóc ofierze!
- Choroby serca wśród nastolatków
utrzymanie zdrowej wagi,
picie niewielkich ilości alkoholu albo w ogóle,
niewielkie spożycie tłuszczów nasyconych,
uprawianie sportu w większych ilościach niż średnia,
niepalenie papierosów.
Pod koniec badania, po 20 latach, ponad 60% osób przestrzegających tych pięciu zdrowych zwyczajów, zachowało także niskie ryzko sercowo-naczyniowe, w porównaniu do jedynie 6% tych ludzi, którzy nie przestrzegali żadnego z tych zwyczajów, jak również w porównaniu do 30% tych badanych, którzy przestrzegali jedynie trzech z tych pięciu „zdrowych zasad”.
Drugie badanie natomiast ujawnia, że zdrowie kardiowaskularne zależy dużo bardziej od trybu życia, niż od dziedzictwa genetycznego.
Obserwując 16 000 ludzi w wieku od 40-50 lat, należących do 3 generacji różnych rodzin (kohorta Framingham), zespół badawczy Donalda Lloyd-Jones stwierdził, że czynniki genetyczne mają wpływ na zdrowie serca oraz naczyń krwionośnych jedynie w 18% w wieku 40 lat, a także w 13% w wieku 50 lat.
Co jest bardzo dobrą nowiną, ponieważ nasze zdrowie zależy w 85% od naszej higieny życia.
Komentarze do: Pięć zwyczajów życiowych, aby uniknąć chorób serca i układu krążenia