Szukaj

Piękny uśmiech przez całe życie

Podziel się
Komentarze0

Cierpi się, gdy się je leczy, cierpi się, gdy się je traci - o czym mówi to francuskie przysłowie? Oczywiście o zębach. Jeśli więc chcemy zaoszczędzić sobie uciążliwego bólu, warto już teraz pomyśleć o tym, jak dbać o swój uśmiech. Na poszczególnych etapach naszego życia jesteśmy bowiem narażeni na inne dolegliwości.


Pierwszy ząbek u dziecka to długo wyczekiwany przez rodziców moment i duża radość w rodzinie. To również czas, by zacząć szczególnie pielęgnować jamę ustną. Dbanie o uzębienie to podstawa dobrego stanu zdrowia w każdym wieku. Zaniedbane zęby nie tylko źle wyglądają, ale także niekorzystnie wpływają na cały organizm - bakterie mogą się z nich przemieścić i uszkodzić na przykład serce lub stawy. Warto więc zwrócić uwagę na dolegliwości charakterystyczne dla różnych grup wiekowych, by szybko reagować na niepokojące objawy.

Małe zęby - mały problem? 

 Jednym z najpowszechniejszych schorzeń uzębienia jest próchnica - dotyka ona aż 95 proc. Polaków. Wszystko przez zbyt rzadkie i niedokładne szczotkowanie zębów oraz częste picie słodzonych napojów i soków owocowych. Wyjątkowo narażeni są na nią najmłodsi. Dlaczego? Ponieważ zęby mleczne są mniej nasycone związkami mineralnymi i psują się dużo szybciej niż te stałe. Maluchy borykają się też ze specyficzną dla ich wieku „próchnicą butelkową”. Spowodowana jest ona tym, że po nocnym karmieniu zwykle zapomina się o czyszczeniu zębów, przez co pokarm zalega na ich powierzchniach. Zaawansowaną postać tej choroby dentyści stwierdzają u ponad połowy kilkuletnich dzieci. – Chore zęby to siedlisko bakterii. Stan zapalny może się rozszerzać i obejmować nie tylko powierzchnię zębów mlecznych ale również świeżo wyrżniętych zębów stałych - mówi lek.dent A. Konieczna z poznańskiego Centrum Stomatologicznego Candeo. Dlatego tak ważne jest dbanie o utrzymanie jamy ustnej w czystości już od najmłodszych lat, a w razie potrzeby zastosowanie odpowiedniego leczenia. Tym bardziej, że co drugi nastolatek z powodu próchnicy wkracza w dorosłość nie mając kompletu zębów.

Zmniejszeniu ryzyka wystąpienia ubytków w zębach służy lakowanie oraz lakierowanie. Pierwszy zabieg polega na profilaktycznym uszczelnianiu głębokich, anatomicznych bruzd w zębach, dzięki czemu prawdopodobieństwo rozwoju bakterii w trudno dostępnych miejscach jest mniejsze. Natomiast w ramach lakierowania stomatolog pokrywa zęby specjalną substancją zawierającą fluor w celu lepszej mineralizacji, co umożliwia ich wzmocnienie i zwiększenie ochrony przed chorobami. Jednak zabiegi te dotyczą tylko zębów stałych u starszych dzieci i dorosłych. Jeśli jednak próchnica zaatakuje mleczne zęby maluchów najskuteczniejszym sposobem na walkę z nią jest lapisowanie. – Pozwala ono zatrzymać próchnicę i dzięki temu zęba nie trzeba usuwać. Jest to bardzo ważne, ponieważ przedwczesna utrata zębów mlecznych grozi późniejszymi wadami zgryzu. Technika ta wiąże się jednak z zabarwieniem zęba na charakterystyczny kolor sczerniałego srebra. Dlatego aby uniknąć przebarwienia stałego zęba nie stosuje się jej u dorosłych - mówi A. Konieczna z Candeo.  W każdym wieku możemy stosować natomiast remineralizację, czyli formę leczenia wczesnej fazy próchnicy powierzchniowej lub plombowanie kiedy ubytek jest większy.


Ciężkie jest życie nastolatka

Zaniedbanie higieny jamy ustnej lub nieleczone początkowe stadia chorób uzębienia u dzieci szybko przynoszą negatywne rezultaty w dalszym życiu. Nastolatki często cierpią nie tylko z powodu próchnicy, ale także dużo poważniejszych schorzeń, na przykład psujących się korzeni zębów oraz bakteryjnego zapalenia dziąseł i przyzębia, a w ostateczności nawet zgorzeli miazgi. W takim przypadku nie ma innego wyjścia - konieczne jest leczenie u stomatologa. Młode osoby często zmagają się także z problemem, jakim są wykrzywione zęby czy niewłaściwie ustawione szczęki. Nieprawidłowe ustawienie zgryzu powoduje naprężenie mięśni żujących i trudności podczas czyszczenia, może także przyczyniać się do wcześniejszej utraty zębów. Warto więc już w młodym wieku zdecydować się na założenie aparatu ortodontycznego. Zwłaszcza że dziś są one wśród nastolatków coraz popularniejsze i często traktowane jako modny element wizerunku.


Nadgryzione zębem czasu


Wydawać by się mogło, że dorośli wiedzą, jak dbać o zęby, a w związku z tym nie mają z nimi problemów. Nic bardziej mylnego! Najwięcej problemów ze stanem uzębienia wywołuje u nich palenie tytoniu. – Papierosy, oprócz problemów zdrowotnych, mogą być źródłem przebarwień na zębach, a także przyczyniać się do powstawania nieestetycznego osadu i nieprzyjemnego zapachu z ust. W dłuższej perspektywie zwiększają ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej oraz chorób dziąseł – podkreśla A. Konieczna z poznańskiego Centrum Stomatologicznego Candeo. Przebarwienia mogą być spowodowane także częstym piciem czarnej herbaty i kawy, a nawet soków owocowych. Najprostszym sposobem na poradzenie sobie z tymi problemami byłoby więc zrezygnowanie ze szkodliwych nawyków. Natychmiastową poprawę gwarantują natomiast zabiegi piaskowania i ultradźwiękowe usunięcie kamienia nazębnego, oraz wybielenie zębów, na przykład metodą laserową lub nakładkową.

Problemem dorosłych osób jest też często nadwrażliwość zębów - cierpi na nią co trzeci Polak, najczęściej w wieku pomiędzy 25. a 30. rokiem życia. Przed nadwrażliwością, podobnie jak przed innymi chorobami, chroni odpowiednia profilaktyka. Podstawą jest częste szczotkowanie zębów właściwą szczoteczką (najlepiej z miękkim włosiem) oraz stosowanie dobrze dobranej pasty do zębów - najlepiej, by zawierała ona aminofluorek i miała niski poziom ścieralności (ok. 30 RDA). Warto pamiętać także o tym, że istotny jest sam sposób mycia zębów - najlepiej szczotkować ruchami wymiatającymi, od dziąsła do korony zęba. Popularnym sposobem leczenia nadwrażliwości jest lakierowanie zębów.

Niezależnie od tego, ile mamy lat, nigdy nie jest za późno, by zadbać o zęby. Z pięknym uśmiechem każdemu jest do twarzy. To jednak nie tylko kwestia urody, ale także zdrowia. Wszyscy wiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć - dlatego konieczna jest codzienna higiena. Dobra szczoteczka, nić dentystyczna oraz płyn do płukania jamy ustnej pozwolą zapobiec próchnicy i tworzeniu się kamienia nazębnego, złagodzą też nadwrażliwość i wzmocnią zęby. Z pomocą stomatologa i ortodonty pozbędziemy się natomiast już istniejących wad i problemów. Olśniewający uśmiech jest w zasięgu każdego. Warto włożyć w jego zdobycie nieco wysiłku.

Komentarze do: Piękny uśmiech przez całe życie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz