Jest to prawdziwa platforma wymiany biomasy, która została otwarta niedawno w Holandii, w Amsterdamie. Chodzi tutaj o pierwszą na świecie giełdę wyspecjalizowaną w biomasie, a w szczególności w granulatach z drewna (pelety).
Biomasa i granulaty drewna przede wszystkim, to związki roślinne, odpady pochodzące z wycinania drzew i z rolnictwa. Jeśli zostają spalone, nie dają żadnej emisji gazów cieplarnianych, aczkolwiek ekologiczna organizacja Greenpeace całkiem niedawno stwierdziła coś zupełnie odwrotnego: w swoim raporcie opublikowanym w zeszłym tygodniu, Greenpeace wskazuje, że spalanie leśnej biomasy na wielką skalę jest bardziej zanieczyszczające niż spalanie benzyny czy węgla.
A jednak, z oficjalnego otwarcia pierwszej na świecie giełdy biomasy bardzo się cieszył Eric-Jan Hadderingh, rzecznik towarzystwa APX-Endex. Platforma będzie zarządzana przez tę holenderską firmę, we współpracy z portem w Rotterdamie, gdzie będą kierowane i przechowywane granulaty drewna oraz inne materiały, w oczekiwaniu na transport do miejsc docelowych, czyli do fabryk przetwarzających.
Zobacz również:
- Żywność ekologiczna na zdrowie
- Ślady pestycydów w winie
- Żywność uprawiana metodami ekologicznymi może zaoferować więcej niż ta uprawiana tradycyjnie
- Czy zjedlibyście mięso syntetyczne?
- Kto jest gorszy dla środowiska naturalnego, kobiety czy mężczyźni ?
- Zasady zbioru i metody konserwacji ziół
- Kiełki roślinne – dlaczego warto je jeść?
- Zanieczyszczenia powietrza
Jak wskazuje TV5monde, ta giełda biomasy działa jak każda inna giełda (nawet jeśli jest otwarta jedynie przez dwa dni w tygodniu, to znaczy w poniedziałki i w czwartki po południu).
Platforma ta daje sobie rok na zebranie dziesięciu firm, w tym wielkie firmy energetyczne, które będą korzystać z jej usług, aby dokonywać transakcji. Wskaźniki dla granulatów drewna wprowadziliśmy już w 2008 roku, ale istniało bardzo duże zapotrzebowanie na prawdziwe miejsce handlu, wyjaśnia jeszcze Eric-Jan Hadderingh z APX-Endex.
Jak ocenia rzecznik, biomasa to bardzo nośny rynek. W rzeczywistości, jak ocenia wspomniany wyżej Greenpeace, eksport granulatów drewna z Kanady do Europy wzrósł aż o siedemset procent w ciągu zaledwie ośmiu lat. Pozostaje jeszcze poczekać pierwsze efekty działalności giełdy.