Na kongresie europejskich specjalistów chorób płuc w Sztokholmie, który miał miejsce we wrześniu zaprezentowano mapę zanieczyszczeń powietrza w krajach Europy Polska znajduje się w środku tej listy. Natomiast najbardziej zanieczyszczonym powietrzem oddychają Belgowie i Holendrzy oraz mieszkańcy okolic Mediolanu.
We wrześniowej informacji prasowej informowaliśmy, że w Warszawie wykryto przekroczenie stężenia zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego. Zanieczyszczeniami, których nadmierne stężenie wykryto w kilku miejscach w Warszawie był mikropył i dwutlenek azotu. Pomimo tego ,że według przedstawionej w Sztokholmie mapy zanieczyszczeń powietrza nie zajmujemy tych najgorszych miejsc, to jednak Warszawa nie jest miastem od zanieczyszczeń wolnym i pamiętać należy, że zarówno mikropył, jak i dwutlenek azotu to zanieczyszczenia bardzo groźne dla zdrowia – przestrzega profesor Jan Zieliński, koordynator Programu Głęboki Oddech.
Zobacz również:
O tym, jak bardzo zanieczyszczenia szkodzą naszemu zdrowiu dowodzą niedawno opublikowane wyniki trwających 6 lat badań mieszkańców Oslo, w wieku 51-90 lat.* Obserwowano 144 000 osób, badając wpływ zanieczyszczeń na zgony, które nastąpiły z powodu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Wyniki badań nie były zaskakujące, ponieważ okazało się, że liczba zgonów na POChP jest większa w dzielnicach o podwyższonym poziomie zanieczyszczeń.
Am. J. Epidemiol. 2007;165:435-443.
Komentarze do: POCHP i zanieczyszczenia