Według badań przeprowadzonych przez francuski Instytut Nadzoru Sanitarnego (INVS), we współpracy z francuskim stowarzyszeniem weterynarzy, Zoopsy, większość ugryzień psów nie jest łagodnych i mają bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia.
Pies z całą pewnością jest bardzo przywiązanym i przywiązującym towarzyszem, bardzo docenianym przez Francuzów – Francja liczy 7,8 miliona psów domowych – ale jest on również zwierzęciem domowym, które czasami okazuje się agresywne w stosunku do swojego pana albo do osób trzecich.
Według ankiety przeprowadzonej przez Instytut Nadzoru Sanitarnego, ugryzień psa nie można lekceważyć i powinny one być leczone jak najszybciej. Ponieważ, w bardzo licznych przypadkach, są one przyczynami poważnych problemów.
W ostatnich latach zresztą, niektóre gwałtowne ataki psów okazały się śmiertelne w skutkach dla ofiar.
Ankieta przeprowadzona na ostrych dyżurach w ośmiu szpitalach, między 1 maja 2009 roku a 30 czerwcem 2010 roku, ujawniła, że w okresie trwania badania, aż 485 osób zgłosiło się na ostre dyżury po tym, jak zostały pogryzione przez psa.
Zobacz również:
- Samobójstwa wśród nastolatków
- Pierwsza wizyta u ginekologa, czyli jak przygotować do tego nastolatkę
- Jeżeli Twój lekarz jest zdrowy – Ty pewnie też jesteś!
- Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych
- Nowoczesne metody badania płodu
- Zarazki z kranu - czy zagrażają naszemu zdrowiu?
- Pułapki diagnostyczne – choroby ukryte za maską
- Dlaczego regularne wizyty lekarskie są konieczne w starszym wieku?
Pośród tych osób, 36% miało poniżej 15 lat.
Inne stwierdzenie, to owczarek niemiecki, labrador (uważany przecież za bardzo przyjacielskiego i łagodnego) oraz terier jack russell, głównie samce, są najczęście związane z poważnymi wypadkami.
W okresie trwania badania, nawet jeśli żadne ugryzienie nie spowodowało zgonu, to jednakże dwie ofiary na pięć przyznały, że w dalszym ciągu odczuwają jego skutki, miesiąc po wydarzeniu. W 80% przypadków, chodzi tutaj o skutki estetyczne.
Problemy psychologiczne (koszmary, fobie...) również zostały stwierdzone u 5% osób odpowiadających na kwestionariusz.
W następstwie tego badania, zaistniała konieczność opracowania środków oraz kampanii prewencyjnych, które powinny wkrótce ujrzeć światło dzienne, aby jak najszybciej uświadomić właścicieli psów na temat odpowiedzialności, jaka na nich ciąży.
Ponieważ, nawet jeśli każde zwierzę ma swój charakter, to jednakże częściowo pan oraz jego zachowanie w stosunku do zwierzęcia sprawiają, że to ostatnie jest dobrym towarzyszem (bądź nie).
Dlatego też, ważne jest, aby dzieci były obserwowane, kiedy znajdują się w pobliżu psa i każdego innego zwierzęcia. Przede wszystkim, trzeba pilnować, aby dziecko nie wykonywało żadnych gwałtowych gestów w stosunku do zwierzęcia, które mogą go zaniepokoić i obudzić jego najniższe instynkty (bicie, szarpanie, ciągnięcie za ogon, wymachiwanie kijem, bicie kijem, szarpanie za uszy etc.).
Komentarze do: Pogryzienie przez psa: problem zdrowia publicznego