Zdecydowana większość Polaków, ze wszystkich specjalizacji lekarskich, najbardziej ufa chirurgom, prawie wszyscy też zarejestrowaliby się jako dawcy narządów - wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badania Opinii Publicznej Homo Homini, dla Towarzystwa Chirurgów Polskich. Wyniki badania pokazują jak Polacy postrzegają i oceniają środowisko lekarskie w Polsce.
Badanie, przeprowadzone na skalę ogólnopolską, zmierzyło się z głównymi stereotypami dotyczącymi środowiska lekarskiego oraz ukazało czy i jak komunikaty przekazywane przez media, dotyczące lekarzy, odbierane są przez Polaków.
„Po raz pierwszy zdecydowaliśmy się na tak kompleksowe badanie" - mówi profesor Wojciech Witkiewicz, prezes Towarzystwa Chirurgów Polskich. „W tym roku obchodzimy 120 lecie TChP, więc jest to doskonała okazja by poznać faktyczną opinię Polaków" - dodaje profesor Witkiewicz.
Z sondażu wynika, że respondenci największym zaufaniem - 33%, darzą lekarzy chirurgów. Na drugim miejscu - 31% znaleźli się lekarze rodzinni, natomiast na trzecim kardiolodzy z wynikiem 28%. Według Marcina Dumy z instytutu Homo Homini wysoki poziom zaufania do lekarzy chirurgów oraz lekarzy rodzinnych może być wynikiem częstszych kontaktów badanych z tymi specjalistami. „Dodatkowym atutem lekarzy chirurgów jest wysoki prestiż, wykonywanego przez nich zawodu, w oczach respondentów" - twierdzi Marcin Duma.
Dla połowy Polaków płeć chirurga nie ma znaczenia, pozostała część wolałaby być operowana przez mężczyznę. „To dla polskiej chirurgii prawdziwe wyzwanie" - komentuje dr Izabela Jaraczewska, chirurg naczyniowy oraz członek Europejskiego Boardu Chirurgii Naczyniowej. „Dostrzegamy, że w tym zawodzie jest coraz więcej kobiet, co więcej przykład prof. Siemionow pokazuje, że kobiety mogą cieszyć się uznaniem wśród chirurgów nie tylko na skalę lokalną, ale i międzynarodową. Dokonania kobiet chirurgów coraz częściej wpływają na wzrost pozytywnej oceny całego naszego środowiska" - dodaje dr Jaraczewska.
Zobacz również:
- Czy wykonanie zabiegu leczniczego bez zgody pacjenta jest przestępstwem?
- Dramat na Podkarpaciu. Wypisany z dwóch szpitali mężczyzna zmarł na sepsę [wideo]
- Z humorem przeciwko nadużyciom lekarzy
- Pacjencie! Czy wiesz jakie prawa Ci przysługują?
- Opieka w domu: @lvp, przypadek naprawdę pojedynczy?
- Lekarze przekazujący złe wiadomości są odbierani jako mający mniej współczucia
- Leki na kredyt
- Jeżeli Twój lekarz jest zdrowy – Ty pewnie też jesteś!
Ciekawostką jest, że coraz więcej ludzi wyraża chęć bycia operowanym przez robota.
„Aż 58% badanych poddałoby się operacji przeprowadzanej przez robota zdalnie sterowanego przez chirurga. Taki wyniki kilka lat temu ocierałby się o science fiction" - mówi dr Izabela Jaraczewska.
Zdecydowana większość Polaków uważa, że chirurdzy zbyt mało zarabiają. „To jest bolączka polskiej chirurgii" - uważa profesor Wojciech Witkiewicz. Według profesora, polscy chirurdzy posiadają najlepsze kwalifikacje, ale wysokość zarobków w Polsce sprawia, że znaczna część z nich decyduje się na pracę zagranicą. „Musimy zrobić wszystko by polscy chirurdzy zostawali w kraju, by leczyli polskich pacjentów. To jest jeden z naszych głównych celów na nadchodzące lata" - podsumowuje profesor Witkiewicz.
Badanie przeprowadzono na ogólnopolskiej próbie losowej - n=1070, metodą wywiadu telefonicznego wspieranego komputerowo.
___________________________________________________________________
To już 120 lat Towarzystwa Chirurgów Polskich
Kongres Towarzystwa Chirurgów Polskich jest jedynym forum integrującym wszystkie dziedziny chirurgii o takiej randze. W tym roku obchodzony jest jubileusz powstania Towarzystwa i Medycyny Dolnośląskiej. Symbolicznie otwierana jest era nowej chirurgii, oddająca jednocześnie szacunek poprzednikom. Tematem wiodącym Kongresu są ostre stany w chirurgii. Zaproszono ekspertów z kraju i sławy chirurgiczne z zagranicy. Wystarczy wspomnieć Petera Gloviczki z zespołem z Mayo Clinic lub Jacques'a Maresceaux z IRCAD-u. Tradycje chirurgii dolnośląskiej upamiętnią sesje międzynarodowe (polsko - niemiecka, polsko - lwowska i polsko - japońska). 2000 uczestników wysłucha wykładów, referatów i weźmie udział w warsztatach chirurgicznych.
Komentarze do: Polacy najbardziej ufają chirurgom