Półpasiec – objawy, przyczyny, leczenie
Półpasiec należy do chorób wirusowych, które wywołuje wirus ospy i półpaśca. Choroba jest bezpośrednio związana z trwałym zajęciem nerwów czuciowych. Półpasiec wiąże się z tworzeniem zmian skórnych w postaci pęcherzyków na obszarze ciała.
Jakie są objawy półpaśca?
W pierwszym etapie choroby możemy spotkać pewne niecharakterystyczne objawy takie jak:
- bóle głowy
- stan podgorączkowy lub gorączka
- złe samopoczucie
- mrowienia
- drętwienia
- bóle w obrębie miejsc unerwionych przez nerw, w którym występuje proces chorobowy
O jakich zmianach skórnych przy półpaścu jest mowa?
- Na początku grudkowe, później w postaci drobnych pęcherzyków, które są osadzone na zaczerwienionej skórze i wypełnione treścią surowiczą lub krwistą.
- Następnie pęcherzyki przysychają, od 6-7 dnia, po 10-12 dniach powstają strupy, które po tym jak odpadną, pozostawiają na skórze brunatne przebarwienia, które utrzymują się na skórze nawet przez kilkanaście tygodni.
- Cechą charakterystyczną jest powstawanie wykwitów tylko po jednej stronie ciała. Zmiany skórne w półpaścu pojawiają się tylko na skórze unerwionej przez nerw. Najczęściej zmiany pojawiają się w okolicach międzyżebrowych, na szyi i twarzy.
- W przypadku półpaśca zlokalizowanego przy nerwie ocznym, mogą się pojawić zmiany skórne na czole, powiece i w okolicach oczodołu. Poza tym mogą powstać poważne zmiany w oku i groźne powikłania. Półpasiec oczny może prowadzić do porażenia nerwów, które zawiadują poruszaniem gałki ocznej. Zmianom skórnym przy chorobie mogą towarzyszyć silne dolegliwości bólowe.
- Możemy spotkać się również z półpaścem usznym. Mogą przy nim występować silne bóle ucha, wysypka na małżowinie usznej, kanale słuchowym i błonie bębenkowej. Zdarza się, że chorobie towarzyszy porażenie nerwu twarzowego.
Zobacz również:
Jakie są przyczyny choroby?
Najczęściej pierwszy kontakt z wirusem powoduje zachorowanie na ospę wietrzną. Po przebyciu ospy wietrznej wirus może przedostać się do zwojów nerwów czuciowych, gdzie znajduje się w stanie latencji, tj. uśpienia. W sprzyjających warunkach może dojść do jego ponownego uaktywnienia, co prowadzi do pojawienia się charakterystycznych zmian skórnych i objawów chorobowych.
Jak wygląda diagnostyka?
Chorobę można rozpoznać przy pomocy wywiadu lekarskiego, analizy występujących objawów klinicznych oraz wnikliwego badania lekarskiego. Półpasiec wiąże się z osłabieniem odporności organizmu, stąd też niekiedy zachodzi konieczność wykonania dodatkowych badań.
Leczenie choroby
Zdarza się, że leczenie wiąże się z podawaniem leków przeciwwirusowych. Przy silnych bólach dodatkowo zaleca się wykorzystywanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Leczenie przebiega w warunkach domowych. Wyjątkiem są tylko półpasiec uszny i oczny. Ze względu na możliwość wystąpienia poważnych powikłań leczenie powinno przebiegać w warunkach szpitalnych.
Komentarze do: Półpasiec – objawy, przyczyny, leczenie