Ponad pięć tysięcy polskich lekarzy wyjechało lub szykuje się do wyjazdu za granicę. W polskich szpitalach już brakuje specjalistów.Izby lekarskie szacują, że wyjechało 2-3 proc. lekarzy.
Zobacz również:
- Czy wykonanie zabiegu leczniczego bez zgody pacjenta jest przestępstwem?
- Dramat na Podkarpaciu. Wypisany z dwóch szpitali mężczyzna zmarł na sepsę [wideo]
- Z humorem przeciwko nadużyciom lekarzy
- Pacjencie! Czy wiesz jakie prawa Ci przysługują?
- Opieka w domu: @lvp, przypadek naprawdę pojedynczy?
- Lekarze przekazujący złe wiadomości są odbierani jako mający mniej współczucia
- Leki na kredyt
- Jeżeli Twój lekarz jest zdrowy – Ty pewnie też jesteś!
Izby lekarskie ostrzegają - emigrują i młodzi lekarze, tuż po stażu, i starsi z doświadczeniem. Ci młodzi to najczęściej najbardziej uzdolnieni. - Do nas na staże przychodzą najlepsi. I większość z nich po stażu wyjeżdża - mówi dr Janusz Kajdos, kardiolog ze szpitala MSWiA w Łodzi.
Najpopularniejsze kierunki lekarskiej emigracji to Niemcy i Wielka Brytania. Żeby pracować w Niemczech, nie trzeba się nawet przeprowadzić - lekarze z woj. zachodniopomorskiego czy dolnośląskiego po prostu dojeżdżają po kilkadziesiąt kilometrów. Hiszpanie i Szwedzi finansują polskim lekarzom kursy językowe i pomagają sprowadzić rodziny.
Komentarze do: Polska traci lekarzy (1)
Nie ma zadnych masowych wyjazdów lekarzy.
1Te 5 tys lekarzy ktorzy jakoby wyjechali czy już wyjezdzają do UE to liczba tych wszystkich lekarzy którzy wystąpili z wnioskiem o dokumenty umozliwiajace pracę w UE, a nie planują wyjazd. Tylko niewielka część z nich ... pokaż całość