Szukaj

Polski lek na raka

Podziel się
Komentarze1

Gdy lekarz przepisze nam drogi lek zagraniczny, w aptece zawsze możemy poprosić o jego polski odpowiednik - działający tak samo, ale zwykle tańszy. Niestety to teoria, która niewiele ma wspólnego z rzeczywistością chorujących na nowotwory. Specjalistyczne leki, które muszą stosować, po prostu nie mają tańszej alternatywy. Produkują je tylko olbrzymie firmy farmaceutyczne, bo tylko one mogą sobie pozwolić na przeprowadzenie badań, które dopuszczą lek do użytku.



Już wkrótce może się to zmienić. Wynalezienie nowego leku przeciwnowotworowego znalazło się na liście projektów, o których dofinansowanie przez Unię Europejską ubiega się polski rząd.

- Efekty naszych badań mogą stanowić przełom w światowej medycynie - twierdzi Małgorzata Korpusik, Dyrektor Pionu Badań i Rozwoju w firmie Adamed. To właśnie ta polska firma farmaceutyczna zgłosiła do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego swój projekt na innowacyjny lek. A zespół ekspertów uznał, że ma on duże szanse na sukces. Stworzenie leku 3CLA, czyli "biotechnologicznie kierowanego leku przeciwnowotworowego", będzie kosztowało ok. 19,42 mln euro. Z tego blisko połowę zapewni Unia.


Projekt jest na razie we wstępnej fazie prac. Naukowcy wytypowali już związki chemiczne, które mogą działać dobroczynnie na organizm. Teraz czeka ich żmudna praca sprawdzenia ich działania i znalezienia tego najlepszego. W badaniach wezmą udział naukowcy z Adamedu, ale w pracę zaangażowanych będzie także wielu uczonych z placówek polskich i zagranicznych. - Będziemy współpracować z jednym z najlepszych ośrodków specjalizujących się w terapii raka na świecie, czyli National Cancer Institute w Stanach Zjednoczonych - mówi Małgorzata Korpusik.

- To bardzo pozytywny znak, że Polacy zaczynają inwestować w przemysł farmaceutyczny - uważa prof. Jacek Jassem, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii z Akademii Medycznej w Gdańsku. Zaznacza, że w tych badaniach bardzo trudno o sukces, ale firmy, które zainwestowały w powstawanie nowych leków, teraz mogą dyktować ceny nowoczesnych specyfików. - Polska ma duży potencjał intelektualny, tylko do tej pory brakowało środków, by go wykorzystać - twierdzi prof. Jassen. - Gdybyśmy mieli własny, oryginalny lek przeciwnowotworowy, byłby to niewątpliwie wielki sukces. Może wtedy nasi pacjenci mieliby dostęp do tańszego leczenia - mówi. (Metro, esculap.pl)

Komentarze do: Polski lek na raka (1)

ewadzeniu20020
ewadzeniu20020 27-10-2007 16:04

Dobry pomysł

1

to jest najlepszy pomysł oby został zrealizowany jak najszybciej.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze