Whale Project, zainicjowany przez badaczy brytyjskich, proponuje internautom słuchanie i klasyfikowanie wokaliz waleni. Ma to na celu pomoc, jaką każdy z nas może wyświadczyć naukowcom, w lepszym zrozumieniu komunikacji u niektórych gatunków tych morskich ssaków, takich jak orki albo grindwald pilot.
Jeżeli więc masz dobre muzyczne ucho, podłącz się do strony projektu Whale Project i pomóż badaczom z uniwersytetu Saint-Andrews w Szkocji, w lepszym odczytywaniu sygnałów komunikacyjnych, wysyłanych przez orki i delfiny, na przykład.
Sygnały te zostały nagrane we wszystkich morzach naszego globu, a następnie umieszczone online. Strona poprosi was o posłuchanie wielu dźwięków i zasygnalizowanie ewentualnych różnic, jeżeli wasze muzyczne uszy bądą w stanie coś wychwycić.
Zobacz również:
- Samobójstwa wśród nastolatków
- Pierwsza wizyta u ginekologa, czyli jak przygotować do tego nastolatkę
- Jeżeli Twój lekarz jest zdrowy – Ty pewnie też jesteś!
- Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych
- Nowoczesne metody badania płodu
- Zarazki z kranu - czy zagrażają naszemu zdrowiu?
- Pułapki diagnostyczne – choroby ukryte za maską
- Jakość posiłków serwowanych w restauracjach wciąż kuleje
Wiedza obywatelska, owoc wielu partnerstw, wymaga jednakże minimum rygoru: chodzi jak najbardziej o dobre przestrzeganie instrukcji, aby zapewnić maksimum spójności w badaniach, unikając zafałszowania rezultatów.
Jeśli nawet język orek, o organizacji społecznej, jest już bardzo dobrze znany i bardzo dobrze przestudiowany (okazuje się bowiem, że każda grupa tych pięknych stworzeń ma swój własny „dialekt”), to jednakże w dalszym ciągu jest on bardzo, bardzo słabo zrozumiany przez naukowców, specjalistów od waleni, którzy z drugiej strony wiedzą prawie wszystko na temat innych ssaków morskich, takich jak grindwale, na przykład.