W polskich szpitalach coraz częściej dochodzi do przypadków zakażeń lub utraty zdrowia, spowodowanych pomyłką lekarską. Szacuje się, że na skutek błędów i wypadków medycznych w Polsce, każdego roku choruje 20 000-30 000 osób. Przykładem tragicznej pomyłki jest głośna sprawa zamiany dzieci w warszawskim szpitalu. Jednojajowe bliźniaczki Kasia i Nina trafiły do placówki na ul. Niekłańskiej, gdzie w tym samym czasie leczono Edytkę z innej rodziny.
Nikt nie wie, jak i dlaczego personel pomylił Edytę z Niną. Kiedy prawda wyszła na jaw 25 lat później, sąd przyznał członkom obu rodzin odszkodowania o łącznej wartości 1,9 mln zł.
Jednak problem nie dotyczy tylko naszego państwa. Jak donosi brytyjski magazyn „The Daily Mail" w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich dwóch lat liczba przypadków podania niewłaściwego leku wzrosła dwukrotnie. Lekarze podają nieodpowiednie dawki lub mylą pacjentów w szpitalach, podając im tabletki przeznaczone dla innych ze względu na problemy identyfikacyjne Z raportu National Patient Safety Agency wynika, że rocznie w Wielkiej Brytanii dochodzi do ponad 86 tysięcy pomyłek lekarzy.
Zobacz również:
- Czy wykonanie zabiegu leczniczego bez zgody pacjenta jest przestępstwem?
- Dramat na Podkarpaciu. Wypisany z dwóch szpitali mężczyzna zmarł na sepsę [wideo]
- Z humorem przeciwko nadużyciom lekarzy
- Pacjencie! Czy wiesz jakie prawa Ci przysługują?
- Opieka w domu: @lvp, przypadek naprawdę pojedynczy?
- Lekarze przekazujący złe wiadomości są odbierani jako mający mniej współczucia
- Leki na kredyt
- Jeżeli Twój lekarz jest zdrowy – Ty pewnie też jesteś!
Rozwiązaniem problemu pomyłek w szpitalach jest właściwa identyfikacja tożsamości pacjenta, w tym wprowadzenie opasek na nadgarstki dla każdej osoby przyjętej do placówki - tłumaczy Piotr Klepczarek, dyrektor generalny Zebra Technologies na obszar Europy Środkowo-Wschodniej.
Zebra Technologies jest producentem pierwszej na rynku, innowacyjnej drukarki HC100 służącej do druku wysokiej jakości opasek identyfikacyjnych. Opaski na nadgarstki Zebra Z Band pokryte są specjalną powłoką przeciwdrobnoustrojową, chroniącą przed gronkowcem złocistym i innymi bakteriami należącymi do najczęstszych przyczyn infekcji w szpitalach. Ponadto zawarte na nich informacje nie ulegają rozmazaniu, ponieważ kody kreskowe i tekst na opaskach są odporne na działanie wody, krwi, mydła.
Opaski Zebra Z Band dostępne są w różnych rozmiarach: dla dorosłych, dzieci i noworodków. Do tej pory na wykorzystanie tego rozwiązania zdecydowały się szpitale w Gryficach i Gostyninie - dodaje Piotr Klepczarek.
Drukowanie opasek jest łatwe i szybkie, ponieważ drukarka HC100 jest wyposażona w moduł łączności bezprzewodowej, który ułatwia wdrożenie i pozwala przenosić drukarkę w różne miejsca w obrębie szpital.
Komentarze do: Pomyłki lekarskie a właściwa identyfikacja tożsamości pacjenta