Porady eksperckie - implanty
Implanty stomatologiczne jako alternatywa do tradycyjnych metod odbudowy braków zębowych- gdzie tkwi różnica? Specyfikę wszczepów wyjaśnia prof. Wiesław Hędzelek z poznańskiego Centrum Stomatologii Candeo. Uzupełnienia protetyczne brakujących zębów, z wykorzystaniem coraz popularniejszych implantów, pozwalają osiągnąć stan najbardziej zbliżony do fizjologii układu stomatognatycznego pacjenta.
Co prawda, implant nigdy w pełni nie zastąpi zdrowego zęba, jednak daje pacjentowi komfort porównywalny do tego, sprzed usunięcia zęba. Zaletą zastosowania wszczepów jest uniknięcie szlifowania często zdrowych zębów sąsiadujących z brakiem-jest ono nieuniknione podczas stosowania tradycyjnych metod, czyli mostów protetycznych. Gdy most stanowił najwygodniejsze znane rozwiązanie, pacjent musiał liczyć się ze szlifowaniem zębów, które samo w sobie bywa nieprzyjemne. Niejednokrotnie sytuacja kliniczna wymagała wykonania kilku takich zabiegów u tej samej osoby.
W przypadkach większych braków zębowych do pewnego czasu jedynym rozwiązaniem było wykonanie protezy częściowej ruchomej, której wyjmowanie z jamy ustnej jest niestety konieczne. A taka proteza, oprócz niewątpliwie wielu zalet, może oddziaływać destrukcyjne na pozostałe uzębienie i inne tkanki jamy ustnej. Protezy ruchome częściowe nie pozostają bez wpływu na zdrowe zęby pacjenta, tak więc zastosowanie implantów w pewnym stopniu chroni je i oszczędza.
Zobacz również:
- Jesienny atak astmy
- Płyn do płukania jamy ustnej – charakterystyka, zalety i wady stosowania
- Inhalacje na zatoki - jak wykonywać i czego użyć do inhalacji
- Do wymiany stawu biodrowego dochodzi zbyt często?
- Zespół złego wchłaniania
- Farby do włosów
- Zakażenie dróg moczowych u dziecka
- Jak zapobiegać nowotworowi gruczołu krokowego
Zastosowanie implantów i zmiana metody leczenia staje się doskonałą alternatywą dla osób użytkujących całkowite protezy ruchome, popularnie zwanych „sztucznymi szczękami”. W sytuacjach bezzębnych szczęk, wszczepy można wprowadzić w kość i na ich bazie stosować różne rozwiązania protetyczne- uzupełnienia stałe, mosty a w mniej sprzyjających warunkach anatomicznych tzw. protezy overdenture. Takie konstrukcje poprawiają znacząco jakość życia tych pacjentów.
Nie można jednak zapominać, że w leczeniu implantologicznym niezwykle ważne jest uwzględnienie prawidłowych wskazań do zastosowania właśnie tej metody. U pacjenta trzeba stwierdzić odpowiednią ilość i jakość kości, w której wszczep zostanie osadzony, a samo uzupełnienie protetyczne musi spełniać najwyższe standardy. Istnieją metody zwiększające „ilość” kości, ale niestety nie można ich wykorzystać u każdego pacjenta. Skutek jest taki, że w tych przypadkach musimy zastosować tradycyjną protetykę stomatologiczną. Tak więc obecnie głównym celem dentysty jest ratowanie zębów, ale i kości.