Pościel dla alergika
Pościel, podobnie jak wiele innych produktów, również może stanowić przyczynę wystąpienia reakcji alergicznych. Jeśli podczas snu odczuwa się dolegliwości takie jak: kichanie, łzawienie oczu lub zauważy się swędzącą wysypkę, to znak, że problem należy zgłosić lekarzowi - najlepiej alergologowi. Za pomocą specjalnych testów ustali, czy nocny dyskomfort nie wynika z kontaktu z alergenami znajdującymi się w pościeli.
Co może uczulać?
Odchody roztocza znajdujące się w pościeli
Roztocza to małe pajęczaki, które żywią się złuszczonym naskórkiem ludzkim. Najwięcej jest ich w pościeli, więc łóżko jest miejscem szczególnie uwielbianym przez roztocza. Pajęczaki nie są alergenem - reakcje powodują ich odchody. Śpiąc przez 8 godzin, ma się styczność z miliardami alergilizujących odchodów. Przykładowo, nowa, śnieżnobiała poduszka w ciągu 12 miesięcy staje się aż o 10% cięższa właśnie z powodu znajdujących się w niej małych pajęczaków, ich odchodów i złuszczonego ludzkiego naskórka. Człowiek, przytulając się do takiej poduszki wdycha sporą dawkę alergenu, co skutkuje takimi reakcjami alergicznymi jak: zatkany nos, katar, kaszel, ucisk w klatce piersiowej, wysypka, świąd, czerwone i załzawione oczy. Jeśli ktoś ma alergię na roztocza, to nie tylko cierpi z powodu wymienionych dolegliwości, ale także ich skutków - niedospania i zmęczenia.
Materiał, z którego jest wykonana pościel
W sklepach dostępne są różne rodzaje pościeli - z naturalnych materiałów (np. wełna czy bawełna), sztucznych (np. wiskoza, poliamid) oraz wszelkiego rodzaju mieszanek. Alergię może wywołać w zasadzie każdy rodzaj materiału, ale do najczęściej wymienianych należy wełna. Reakcja alergiczna w postaci wysypki na twarzy, rękach i ramionach pojawia się natychmiast po kontakcie z wełną lub po kilku dniach. Wywołuje ją najczęściej substancja wool alcohol, którą zawiera również lanolina. Niektóre osoby z wrażliwą skórą również mogą odczuwać dyskomfort przy zetknięciu się z wełnianą pościelą. Jednak jeśli nie wystąpi u nich wysypka alergiczna, tzn. że cierpią tylko na nadwrażliwość na wełnę.
Jaka alergia, taka pościel
Wybór odpowiedniej pościeli powinien być uzależniony od rodzaju alergii, na jaką cierpi osoba. W przypadku uczulenia na roztocza, przy zakupie należy zwrócić uwagę na takie rzeczy jak:
- opcje prania pościeli - w przypadku kołder i poduszek wykonanych z pierza nie ma możliwości ich wyprania, więc takiej pościeli należy unikać. Dla alergików najodpowiedniejszą pościelą jest taka, którą łatwo wyprać w wysokiej temperaturze 60° C. Tym sposobem roztocza giną, a odchody zostają wypłukane z pościeli.
- wypełnienie - pościel antyalergiczna zawiera różne rodzaje wypełnień, np. nowoczesne włókno poliestrowe (lekkie, trwałe i ciepłe), mikrofazy (miła w dotyku, przepuszcza pot i powietrze, ale nie przenikają przez nią roztocze i ich odchody), poliestrowo-silikonowy granulat (charakteryzuje się sprężystością puchu czy wełny). Dobrze jest, jeśli wypełnienie jest nasączone środkami zwalczającymi roztocza.
- posiadane atesty - napis na etykiecie nie świadczy o tym, że pościel faktycznie posiada właściwości antyalergiczne. W sklepach można spotkać nadruki "dla alergików", "antyalergiczne", "hipoalergiczne" itp., co nie znaczy, że produkt posiada jakikolwiek certyfikat. Dlatego trzeba dokładnie wypytać sprzedawcę co oznacza słowo "hipoalergiczne" w odniesieniu do konkretnej pościeli. Przykładowo, firma AMW Nawrot, producent artykułów pościelowych dla alergików, posiada kilkanaście linii wyrobów antyalergicznych. "Wyroby antyalergiczne posiadają opinię kliniczną, certyfikat OKO TEX standard. Różnią się one tkaniną poszycia, wypełnieniem, temperaturą prania, gramaturą wypełnienia oraz rodzajem wypełnienia." - tłumaczy Renata Bielska, przedstawicielka firmy.
Zobacz również:
Jeśli przyczyną uczulenia jest materiał, to powinniśmy dobrać taki rodzaj tkaniny, by nie podrażniał skóry. "Oczywistym jest że osoby będące uczulone na bawełnę powinny zakupić pościel uszytą z innych tkanin np. Linia VIKING ma poszycie z 78% wiskozy i 22% poliamidu. Osobom uczulonym na poliester proponuję wyroby ze 100% bawełny" - doradza Renata Bielska.
Rodzaje pościeli dla alergika
Pościel z wełny wielbłąda, kóz kaszmirskich oraz merynosów australijskich
Zdaniem producentów, pościel z wełny posiada właściwości antyalergiczne, które wynikają przede wszystkim z zawartej w niej lanoliny - naturalnego tłuszczu zwierzęcego pokrywającego każde włókno wełny. "Lanolina chroni pościel przed zabrudzeniami i jest wrogim środowiskiem dla roztoczy i bakterii, które nie są w stanie przeżyć w jej otoczeniu - mówi Tomasz Świderski, przedstawiciel filmy Coconti. Wełna również ujemnie jonizuje powietrze, czyli odpycha kurz i inne pyłki. "Żeby się o tym przekonać, wystarczy spróbować wytrzeć zakurzoną półkę ściereczką wełnianą. Gwarantuję, że kurz będzie wędrował po półce, ale w żadnym wypadku nie przyczepi się do ścierki - dodaje Tomasz Świderski. Przy zakupie pościeli doradza zwrócenie uwagi na jakość pościeli, gdyż mogą się one różnić zawartością naturalnego surowca wełnianego. Podejrzane są tanie produkty, np. komplet pościeli wełnianej za 500 zł - najprawdopodobniej zawiera ona tylko kilkanaście procent wełny, w związku z czym nie będzie tak skuteczna jak markowa pościel o wysokiej zawartości wełny.
Zaletą takiej pościeli jest trwałość - może służyć człowiekowi 8-10 lat, bądź dłużej - oczywiście przy jej właściwej pielęgnacji i czyszczeniu. Jest to dosyć droga inwestycja, ale producenci zapewniają, że zwróci się na przestrzeni lat.
Wadą pościeli z wełny jest to, że nie mogą z niej korzystać osoby uczulone lub posiadające nadwrażliwość na wełnę bądź lanolinę.
Pościel medyczna
Na rynku dostępne są wyroby medyczne dla alergików, czyli specjalne poduszki, kołdry i materace posiadające atesty. Kupujący na pewno może zaufać produktom zarejestrowanym w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w Warszawie. Jego zadaniem jest ocena jakości, skuteczności i bezpieczeństwa stosowania wyrobów medycznych.
Przeciwdziałające rozwojowi roztoczy - to pościel, której składnikiem wypełnienia są środki przeciwdziałające rozwojowi roztoczy, grzybów i bakterii. Przykładem może być tu linia produktów Hollofil® Allerban®, którego formuła zawiera aktywny składnik hamujący rozwój bakterii. "Niszczy on grzyby, bez których resztki ludzkiej skóry nie mogą stanowić pożywienia dla tych mikroskopijnych pajęczaków, co w konsekwencji prowadzi do ich wyginięcia - tłumaczy Renata Bielska. Ponieważ czynnik ochronny jest integralną częścią włókna - jego oddziaływanie nie znika nawet po wielokrotnym praniu."
Wytrzymałe na wysokie temperatury - alergik powinien często prać pościel w wysokich temperaturach. Dlatego istotny jest materiał, z jakiego jest wykonywana. Np. Linia Dacron® 95° posiada wzmocnione struktury włókna, dzięki czemu pościel jest trwała oraz odporna na działanie wyższych temperatur. Umożliwia pranie kołder i poduszek w temp. 95°C, a roztocza giną już w temperaturze od 60 °C.
Dobranie właściwej pościeli, w zależności od rodzaju alergii na jaką się choruje, nie jest łatwe. Dlatego lepiej zakup skonsultować ze swoim lekarzem alergologiem. Dobrym sposobem jest zasięgnięcie porady na forach internetowych dla alergików. Każdy znajdzie tam sporo informacji o produktach oraz przeczyta o cennych doświadczeniach związanych z kupowaniem pościeli przez innych alergików. Przykładowo, na forum videoportalu www.JaAlergik znajduje się wątek "Roztocza - walka z nimi?" na forum http://www.jaalergik.pl
Red. Anna Włoszek
Artykuł publikowany jest w cyklu "Wszystko, co chcecie wiedzieć o alergii" przy współpracy z videoportalem www.JaAlergik.pl w ramach ogólnopolskiej akcji "Nie daj się alergii" (link: http://www.jaalergik.pl/akcja_strona_101.html)
Komentarze do: Pościel dla alergika