Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez lekarzy z Pensylwanii, postęp w technologii medycznej i produkcji leków umożliwił znaczne zwiększenie w skuteczności ratowania życia.
Badania ankietowe wykazały, że 76% respondentów uznało, że odczuwalna przez nich możliwość ratowania ludzkiego życia „nieco lub znacznie się poprawiła” przez ostatnie 20 lat, a 79% uważa, że podobnie dzieje się w przypadku wydłużania i poprawiania jakości życia pacjentów z przewlekłymi chorobami.
Według 81% respondentów jakość terapii lekowych „nieco lub znacznie się poprawiła”, zaś 92% jest tego samego zdania na temat technologii medycznych - donoszą naukowcy z Institute for Good Medicine at the Pennsylvania Medical Society.
Zobacz również:
- Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?
- Jak bezpiecznie zażywać leki?
- Wyposaż swoją domową apteczkę!
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Jakie substancje działają odkażająco?
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Objawy lekomanii
Z ankiety wynika również, że ponad 70% respondentów uważa, że wiedza pacjentów „nieco lub znacznie się poprawiła”. Jednak niektórzy lekarze zauważają, że istnieje różnica pomiędzy lepszym stanem wiedzy, a podejmowaniem rzeczywistych działań kierowanych tą wiedzą.
Według założyciela instytutu, dra Petera S. Lund'a, postępy technologii medycznej i farmaceutyce, jak i w kompetencjach lekarzy, zdecydowanie poprawiły jakość opieki zdrowotnej.
- Dobrą medycynę uprawia się dziś na polu stałego postępu i zmieniającej się technologii. Podczas gdy środki farmakologiczne i nowe technologie są narzędziami, nadal wymagają one jednak eksperckiej wiedzy lekarzy w celu dostosowania do indywidualnych potrzeb pacjentów - powiedział Lund w informacji prasowej wydanej przez Pennsylvania Medical Society.
W ankiecie udział wzięło ponad 565 lekarzy. Wyniki badania opublikowano w raporcie Institute for Good Medicine's 2010 Good Medicine.
Komentarze do: Postęp w medycynie poprawia jakość życia