Szukaj

Powrót do pracy po zawale

Podziel się
Komentarze1

Polacy nie wiedzą jak ważna w powrocie do zdrowia jest aktywność zawodowa. 59% Polaków twierdzi, że osoba po zawale  powinna zrezygnować z aktywności zawodowej przynajmniej na rok – wynika z raportu TNS OBOP przygotowanego na zlecenie firmy Adamed, organizatora programu „Serce na nowo”1.



Badanie opinii publicznej „Choroby układu krążenia a praca zawodowa w opinii Polaków” wykazało, że 40% ankietowanych sugerowałoby przyjacielowi, który przeszedł zawał jak największe oszczędzanie się oraz zaleciłoby przekonanie domowników, by wzięli na siebie większość obowiązków domowych. Jedna trzecia Polaków radziłaby przyjacielowi, by nie pracował więcej niż dwie godziny dziennie. Co dziesiąty ankietowany twierdzi, że osoby po zawale w ogóle nie powinny wracać do pracy2.

Niewiedza na temat możliwości zawodowych osób z chorobami układu krążenia skutkuje znaczną absencją w pracy. W 2006 r. z powodu chorób układu krążenia wystawiono 672,5 tys. zwolnień lekarskich3. Często pacjenci po wyjściu ze szpitala myślą, że nie będą równie sprawni jak przed chorobą. Nic bardziej błędnego. Warto natychmiast wziąć sprawy w swoje ręce, aby wrócić do aktywności sprzed hospitalizacji. Dzięki temu nasze życie szybko powróci do normy – mówi ekspert programu „Serce na nowo”, prof. dr hab. Zbigniew Gaciong, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, krajowy konsultant w dziedzinie chorób wewnętrznych. Niezbędnym uzupełnieniem leczenia farmakologicznego jest zdrowy styl życia. Poranny jogging, joga oraz jazda na rowerze, pomogą złagodzić dolegliwości choroby oraz wspomóc organizm w procesie rehabilitacji. Równie ważne jest spełnienie  w życiu zawodowym, które dodaje sił w walce z chorobą – dodaje ekspert.

Aktywność zawodowa jest bardzo ważna dla szybkiego powrotu do zdrowia. Najbliżsi oraz środowisko medyczne mogą pomóc chorym w odzyskaniu równowagi fizycznej i psychicznej, rozmawiając o tym, dlaczego warto żyć i pracować tak, jak przed hospitalizacją. W powrocie do zdrowia istotną rolę odgrywa tzw. wsparcie społeczne, czyli pomoc rodziny, przyjaciół a także lekarzy w powrocie do zdrowia. 30% mężczyzn oraz 38% kobiet spośród badanych Polaków sygnalizuje jego niski poziom. Z kolei u 24% mężczyzn oraz 34% kobiet stwierdzono objawy depresji pochorobowej4. Pacjent, wychodząc ze szpitala, boryka się często z problemami natury psychologicznej, dlatego już na początku leczenia specjaliści przekonują, aby nie wycofywać się z życia: zawodowego, rodzinnego, towarzyskiego. Szczera i poważna rozmowa z bliskimi oraz lekarzem prowadzącym  może pomóc w odzyskaniu wiary w siebie oraz własne możliwości.


Informacje o ogólnopolskim programie edukacyjno – informacyjnym „Serce na nowo”

Adamed jako firma farmaceutyczna jest blisko pacjentów i wspiera ich w walce z chorobą, dlatego angażuje się w kampanie i programy edukacyjne.

Celem programu „Serce na nowo” jest edukacja społeczeństwa na temat aktywności życiowej i zawodowej osób z chorobami układu krążenia, obalenie stereotypów na temat niezdolności osób z dolegliwościami sercowo-naczyniowymi do prowadzenia aktywnego życia, a także zachęcenie pracodawców do zwiększenia troski o zdrowie pracowników.

Wszystkie informacje na temat bieżących działań, publikacje specjalistyczne, porady i ciekawostki dla pacjentów są dostępne na stronie internetowej www.sercenanowo.pl.

Organizator programu: polska firma farmaceutyczna Adamed. Partner programu i patron merytoryczny konkursu dla pracodawców: Konfederacja Pracodawców Polskich. Patronat honorowy: Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.
Patroni medialni: Radio VOX, Tina, Samo Zdrowie, Metropraca.pl, Na Zdrowie, Manager Apteki, Kurier Poranny, Gazeta Pomorska.

Dodatkowych informacji o programie „Serce na nowo” udziela:

On Board Public Relations
Magdalena Drzewek, mdrzewek@onboard.pl, (+48) 602 301 215
Tomasz Turzyński, tturzynski@onboard.pl, (+48) 509 777 719

1 Badanie opinii publicznej Choroby układu krążenia a praca zawodowa w opinii Polaków zostało przeprowadzone przez ośrodek badawczy TNS OBOP w dniach 11-13 stycznia 2008 r. na ogólnopolskiej reprezentatywnej losowej 1000-osobowej próbie mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Badanie zrealizowano na zlecenie polskiej firmy farmaceutycznej Adamed, organizatora ogólnopolskiego programu edukacyjno-informacyjnego „Serce na nowo”.
2 TNS OBOP Choroby układu krążenia a praca zawodowa w opinii Polaków.
3 Dane statystyczne ZUS, 2006 r.
4 Wyniki wieloośrodkowego ogólnopolskiego badania stanu zdrowia ludności, program WOBASZ, zrealizowany w ramach Narodowego programu profilaktyki i leczenia chorób układu sercowo- naczyniowego Ministerstwa Zdrowia RP POLKARD 2003 – 2005.

Komentarze do: Powrót do pracy po zawale (1)

pietrek
pietrek 25-07-2012 18:54

po zawale lekarz nie pozwolił pracować

1

Przeczytałem z dużym zainteresowaniem artykuł o "polityce powrotu do pracy po zawale". W lutym przeszedłem zawał;dwa stenty; pięć miesięcy rehabilitacji - także szpitalnej w Głuchołazach; testy wydolnościowe ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze