30% ludzi z chorobami serca sprawdza swój poziom cholesterolu częściej, niż jest to zalecane, wynika z badania amerykańskich naukowców z Veterans Affairs. Takie dodatkowe testowanie to strata czasu i pieniędzy, o ile nie prowadzi do poprawy zdrowia pacjenta, oceniają autorzy raportu, opublikowanego w JAMA Internal Medicine.
Dr Michael Johansen z The Ohio State University w Columbus przyznaje, że wyniki badania go nie zaskoczyły.
– Lekarze przepisują więcej testów, ponieważ są za to opłacani, i ponieważ chcą spełnić – albo przekroczyć - kryteria American Heart Association – sugeruje. – Kryteria te nawołują do przeprowadzania corocznych testów na cholesterol u dorosłych z chorobami serca, mimo że prowadzone są prace nad nowymi wytycznymi.
Dr Salim Virani z Michael E. DeBakey Veterans Affairs Medical Center w Houston obserwował 35 000 osób z chorobą serca. Wszyscy z nich mieli tzw. zły cholesterol (LDL) pod kontrolą i nie rozpoczęli ostatnio zażywania żadnego nowego leku przeciwcholesterolowego.
Zobacz również:
Po 11 miesiącach od najnowszego testu na cholesterol, 30% pacjentów poddało się ponownemu badaniu. Zaledwie u 6% z nich stwierdzono zmiany, które doprowadziły do modyfikacji terapii.
Ludzie z dodatkowymi dolegliwościami, takimi jak nadciśnienie i cukrzyca, byli tymi, którzy najczęściej mieli powtórny test na cholesterol.
Dr Johansen mówi: - Wytyczne tak mówią, więc ludzie to robią, ale tak naprawdę niewiele możesz zrobić z uzyskanymi liczbami. Przecież większość z tych ludzi i tak już zażywała lek antycholesterolowy. Co jeszcze można zrobić?
Test na cholesterol kosztuje średnio 16$. Oznacza to, że testy uczestników projektu kosztowały 204 000$, nie mówiąc już o straconym czasie zarówno pacjentów, jak i lekarzy, którzy nie dowiedzieli się niczego nowego.
Dr Johansen podsumowuje: - Najlepsze, co możesz zrobić, to przepisać pacjentowi lek i upewniać się, że go zażywa. Poza ćwiczeniami i zdrową dietą.
Komentarze do: Powtarzanie testów na poziom cholesterolu jest zbędne?