Poziom cholesterolu a ryzyko chorób serca
Ciągle się mówi o złym cholesterolu, podczas gdy jest on niezbędny. Jest to związek chemiczny występujący w ścianach komórkowych, a także w otoczce mielinowej (w osłonce włókien nerwowych), w naszym mózgu. Natomiast, nadmiar cholesterolu stanowi problem. Sprzyja odkładaniu się płytek miażdżycowych (atheroma) w tętnicach. Pęknięcie takiej płytki może spowodować powstanie skrzepu krwi, a w konsekwencji - incydent sercowo-naczyniowy.
Kiedy zrobicie sobie badania na bilans lipidów we krwi, możecie z nich wyczytać swój poziom cholesterolu. Z jednej strony, LDL – cholesterol, transporter „złego” cholesterolu, który tworzy złogi na ścianach tętnic. Z drugiej strony, HDL- cholesterol, transporter „dobrego” cholesterolu, który odgrywa rolę czyściciela, ponieważ transportuje go w kierunku wątroby, gdzie jest eliminowany. W skrócie - wysoki wynik HDL ma raczej działanie chroniące, podczas gdy wysoki wyniki LDL ma tendencję do zwiększania ryzyka.
Zobacz również:
Uwaga! Nie przesiadujcie absolutnie na internecie, wertując przeróżne strony, aby znaleźć wartości „normalne” cholesterolu i nie porównujcie swoich wyników z wynikami współmałżonka. Jedynie wasz lekarz, widząc te wyniki, tak samo jak biorąc pod uwagę wszystkie inne czynniki ryzyka (płeć, wiek, sposób życia, przodkowie, ogólny stan zdrowia), będzie mógł je właściwie zinterpretować. Analizując każdy przypadek indywidualnie, lekarz będzie mógł zalecić odpowiednie środki higieny oraz dietę, a także zaproponować właściwe leczenie, jeśli takie będzie niezbędne.
Komentarze do: Poziom cholesterolu a ryzyko chorób serca