Już czterech Polaków, którzy zażywali uznawany za zagrażający życiu lek przeciwbólowy Vioxx, chce starać się o wysokie odszkodowania w USA. Polskich pacjentów skłonne są reprezentować amerykańskie kancelarie prawne. Na początku za darmo, wynagrodzenie odbiorą sobie po wygranym procesie.
Pacjenci będą musieli wykazać m.in. jak długo i w jakich ilościach zażywali vioxx (według ekspertów, których opłaca producent tego leku, okres jego zażywania nie powinien być krótszy niż 18 miesięcy).
Zobacz również:
- Jakie preparaty farmaceutyczne mogą być pomocne w zimowej depresji?
- Suplementy multiwitaminowe - zawsze są granice!
- Jaki lek wybrać w razie bólu?
- Jakie substancje działają miejscowo znieczulająco?
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Barbiturany - działanie i podział
- Jak działają leki zwiotczające?
- Hydrofilowe podłoże czopkowe
Lek był sprzedawany w 80 krajach. Do amerykańskich sądów wpłynęły już cztery tysiące pozwów o odszkodowania. Szacuje się, że w Polsce vioxx mogło zażywać 50 tys. osób. W zeszłym roku przeciętny Polak wydał na leki ok. 350 zł. Szacuje się, że 40 procent z nas odwiedza aptekę raz w miesiącu, co 10. jest tam raz w tygodniu. Według Pentora 80 proc. Polaków miewa bóle głowy, z tego po leki bez recepty sięga 79 proc. Ponad połowa z nas kupuje je gdy jest przeziębiona. Katar leczy samodzielnie 40 proc. pytanych przez Pentor.
Według sierpniowego raportu IMS Health, firmy badającej rynek leków, w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku wydaliśmy na nie około 10 mld zł. O osiem procent więcej niż w 2004 r.
Komentarze do: Pozwy polskich ofiar leku Vioxx