Naukowcy z Instytutu Badań Żywieniowych i University of East Anglia odkryli sposób, w jaki bakterie w naszym układzie pokarmowym porozumiewają się z naszymi komórkami. Ten duży krok pozwala zrozumieć, jak nasze ciała pozostają w bliskiej komunikacji z bakteriami przewodu pokarmowego, które to odgrywają istotną rolę w utrzymaniu dobrego zdrowia, zwalczania infekcji czy trawienia pokarmów.
Badanie, które ukazało się w magazynie “Cell Reports”, pokazuje, że bakterie jelitowe produkują enzym zmieniający przekazywanie sygnałów w komórkach pokrywających jelita. Enzym ten potrafi także rozkładać składniki pokarmowe. Dr Regis Stentz z Instytutu Badań Żywieniowych uważa, iż badanie zapewnia przełom w zrozumieniu, jak bakterie komunikują się, aby nie tylko wpłynąć na zachowanie naszych komórek, ale także na proces trawienia pokarmów.
Nie do końca odżywcze właściwości fitynianu
Jedną z biliona bakterii jelitowych, które pomagają rozkładać składniki żywieniowe, jest fitynian (kwas fitowy), czyli forma jaką przybiera fosfor w zbożach i warzywach. Po rozłożeniu staje się źródłem niezbędnych do życia substancji odżywczych, jednakże w swojej niestrawionej formie posiada szkodliwe właściwości, które zapobiegają wchłanianiu istotnych minerałów przez ciało, co prowadzi m.in. do anemii. Z powodu niewystarczającej wiedzy na temat rozkładu fitynianu w jelitach Dr Stenz wraz ze swoimi współpracownikami zbadał genomy ponad stu różnych rodzajów bakterii jelitowych.
Zobacz również:
W walce z rozkładaniem fitynianu
W swoich badaniach naukowcy odkryli w jednym z wiodących gatunków bakterii enzym, który jest w stanie rozłożyć fitynian. Współpracując z badaczami z Norwich Research Park przy University of East Anglia skrystalizowali ów enzym i rozwiązali jego trójwymiarową strukturę. Następnie opisali jego właściwości, pokazując, jak bardzo skuteczny jest w przetwarzaniu fitynianu w składniki odżywcze, które potrzebne są naszemu ciału. Enzym ten „pakowany” jest w pęcherzyki błonowe, które pozwalają fitynianowi na procesy odżywcze, ale niwelują jego zniszczenie przez enzymy niszczące białka. Dzięki temu uwalniane są substancje odżywcze takie jak fosforany i inozytol, które mogą zostać wchłonięte wraz z bakteriami przez nasze ciało.
Katarzyna Szuba
Komentarze do: Pozytywne aspekty komunikacji bakterii z ludzkimi komórkami