Podczas gdy wpływ rozerotyzowanych mediów na młode kobiety od dawna jest tematem dyskusji, nowe badania sugerują, że kobiety czytające artykuły na temat seksu w popularnych magazynach kobiecych, takich jak np. Cosmopolitan, są mniej skłonne do postrzegania seksu przedmałżeńskiego jako zachowania ryzykownego.
Co więcej, kobiety mające kontakt z tymi artykułami, częściej popierają zachowania seksualne wzmacniające rolę kobiet i traktujące priorytetowo ich własną przyjemność seksualną.
Wyniki tych badań zostały opublikowane w magazynie Psychology of Women Quarterly.
Autorki badań, Janna L. Kim i Monique L. Ward, stwierdziły: "Pod wpływem wyraźnych przekazów tekstowych dotyczących kobiecej asertywności seksualnej, zamieszczanych w kobiecych czasopismach, czytelniczki bardziej przychylnie postrzegają możliwości kobiet w zakresie doświadczania i działania w sferze pożądania seksualnego".
Zobacz również:
W ramach doświadczenia, 150 studentek zostało losowo przydzielonych do zapoznania się z treścią artykułów pochodzących z popularnych magazynów: jeden zestaw artykułów dotyczył tematu roli kobiet w relacjach seksualnych, drugi natomiast traktował ogólnie o rozrywce, niezwiązanej z relacjami seksualnymi.
Poza odkryciem, że grupa kobiet, która otrzymała pierwszy zestaw, silniej poparła ryzykowne zachowania seksualne, badaczki odkryły, że szczególnie białe kobiety postrzegały seks przedmałżeński jako mało ryzykowny i bardziej niż kobiety kolorowe popierały przyjmowanie asertywnej roli seksualnej.
"Nasze wyniki sugerują, że złożone i czasami sprzeczne wyobrażenia kobiecej seksualności, rozpowszechniane w mediach i kulturze popularnej, potencjalnie mogą mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na rozwój kobiecej tożsamości seksualnej", podsumowały Kim i Ward.
Komentarze do: Pozytywny i negatywny wpływ czasopism na seksualność młodych kobiet