Nadgodziny, zostawanie po pracy i zabieranie pracy do domu nie są obce Polakom. W 2013 roku Polacy pracowali statystycznie 2 godziny dłużej, niż inni mieszkańcy państw członkowskich UE. Około 8% Polaków deklarowało się wtedy jako przepracowanych, a według ankiet prowadzonych przez serwis pracuj.pl aż 2/3 Polaków uważało, że są w pracy obarczeni nadmiarem obowiązków. Według nowych badań, przepracowanie może być czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo nadużywania alkoholu.
Przepracowani piją więcej
Według badań opublikowanych w czasopismie The BJM osoby, które pracują powyżej 40 godzin tygodniowo są narażone na większe ryzyko nadużywania alkoholu.
Badacze przeprowadzili przekrojową analizę danych z badań na 333 693 dorosłych pochodzących z 14 krajów i analizę perspektywiczną korzystając z badań na 100 602 dorosłych z 9 krajów.
Przeanalizowano je pod kątem ilości spożywanego alkoholu i godzin pracy tygodniowo. Jako nadmierne spożycie alkoholu zdefiniowano u mężczyzn spożycie powyżej 21, a u kobiet powyżej 14 porcji alkoholu tygodniowo.
Wyniki analizy przekrojowej wykazały większe ryzyko nadmiernej konsumpcji alkoholu u 11% przepracowanych, natomiast rezultaty analizy perspektywicznej dały wynik 12%.
Zobacz również:
Z kolei analiza 18 badań perspektywicznych wykazała, że osoby pracujące powyżej 40 godzin tygodniowo są o 13% bardziej narażone na nadużywanie alkoholu niż osoby pracujące krócej. Dorośli, których tydzień miał 55 godzin pracy, byli o 12% bardziej narażeni na nadmierne picie alkoholu. Rezultaty nie zmieniły się po wzięciu pod uwagę płci, wieku, miejsca zamieszkania czy statusu ekonomicznego osób badanych.
Badacze wyjaśniają tą zależność: jednym z powodów może być fakt, że alkohol pomaga się zrelaksować i niweluje uczucie stresu wynikającego z prac. Wśród innych czynników odpowiedzialnych za ten stan wymieniają wysokie wymagania i niski poziom kontroli osób pracujących zbyt długo.
Długa praca nie popłaca
Mimo korzyści finansowych, które zwykle przynosi dłuższy tydzień pracy, na nadgodzinach spędzonych w pracy można też stracić. Przepracowanie bywa źródłem dużego stresu, który z czasem wycieńcza i wpływa negatywnie na człowieka. Zwiększa też ryzyko nadużywania alkoholu, który poczatkowo służąc jako sposób na relaks, może przerodzić się w poważny problem problem.
Agnieszka Muciek – Szewczyk
Komentarze do: Praca po godzinach sprzyja nadużywaniu alkoholu