Jedna wątroba, podzielona na dwie części, została przeszczepiona dwóm dorosłym osobom oczekującym w kolejce na transplantację. Jest to premiera i może ona być początkiem nowej ery w dziedzinie przeczepów wątrobowych.
W dniu 5 stycznia 2011 roku, w szpitalu Saint-Antoine w Paryżu, dwóch pacjentów otrzymało przeszczepy pochodzące z tej samej wątroby, której dwa płaty zostały oddzielone. Nowość polega na tym, że podział ten został dokonany in vivo, to znaczy bezpośrednio na dawcy w stanie śmierci mózgowej.
Transplantację następnie przeprowadzono u dwóch dorosłych osób, czyli tam, gdzie generalnie biorcami są jedna osoba dorosła i jedno dziecko.
Technika "split", bo tak właściwie jest ona nazywana, polega na podzieleniu jednego przeszczepu wątrobowego na dwa częściowe przeszczepy. Te dwa korenspondują odpowiednio z częścią lewą wątroby (około jedna trzecia całej masy) oraz z jej częścią prawą.
Zobacz również:
- Choroby i dolegliwości wątroby - profilaktyka
- Zapalenie wątroby
- Marskość wątroby i jej powikłania
- Czarna kawa regeneruje wątrobę
- Ropień wątroby
- Marskość wątroby
- Wirusowe zapalenie wątroby typu B - główna przyczyna występowania raka wątroby
- 50 - lecie transplantacji wątroby: współczesne bariery i perspektywy
W ogromnej większości takich przypadków, dorosły otrzymuję część prawą, podczas gdy dziecku jest przeszczepiana część lewa. Natomiast, w szpitalu Saint-Antoine w Paryżu, przeszczep ten dotyczył dwóch osób dorosłych. Co jest właśnie najbardziej interesujące, z tego powodu, iż takie przypadki transplantacji są niezwykłą rzadkością.
Jedna osoba oczekująca na dwie każdego roku otrzymuje przeszczep
Innym ważnym elementem jest fakt, że chirurdzy w szpitalu Saint-Antoine w Paryżu, zrealizowali ten podział in vivo. Jest to technika, która wymaga sprzyjających warunków, a także bardzo precyzyjnej ekipy chirurgicznej.
Ale, oferuje ona również o wiele lepszą jakość przeszczepu, od czego zależy przecież sukces transplantacji.
Należy odnotować, że we Francji, poniżej 5% przeszczepów to przeszczepy rozdzielonej wątroby. Postęp ten otwiera więc nowe perspektywy w dziedzinie transplantacji wątroby u dorosłych.
Przypomnijmy, że dostęp do przeszczepów wątrobowych jest poniżej 50%. Oznacza to, że na 1 900 chorych zapisanych do rejestru, jedyne 1 000 transpalntacji na rok ma miejsce.
Komentarze do: Premiera: dwójka dorosłych otrzymała przeszczep tej samej wątroby