Francuska agencja AFSSAPS ponownie oceniła stosunek korzyść/ryzyko lekarstw opartych na bazie metoklopramidu, takich jak primperan. Lek ten jest dobrze znanym środkiem przeciwymiotnym i przeciwko mdlościom, wskazanym zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
Agencja odradza aktualnie stosowanie tego leku u ludzi poniżej 18 roku życia.
Na dzień dzisiejszy, francuskie władze sanitarne wzmacniają nadzór nad lekami i ich skutkami ubocznymi. Kolejnym lekiem na coraz dłuższej liście francuskiej agencja ds. bezpieczeństwa sanitarnego produktów zdrowotnych (AFSSAPS, Agence française de sécurité sanitaire des produits de santé) jest teraz primperan, który jest lekiem bardzo dobrze znanym i szeroko stosowanym.
Lek ten jest antagonistą dopaminy, który działa na motorykę jelit, ale wiąże się również ze skutkami ubocznymi. Dlatego też molekuła ta była przedmiotem reewaluacji stosunku korzyść/ryzyko, której właśnie dokonała francuska komisja Commission d'autorisation de mise sur le marché.
Zobacz również:
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?
- Objawy lekomanii
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
W obliczu tych rezultów, komisja zdecydowała więc odradzać używanie primperanu oraz jego generyków u osób poniżej 18 roku życia.
Skutki uboczne primperanu
Decyzja ta jest podyktowana tym, iż lek ten wiązał się z zaburzeniami neurologicznymi, typu anormalne ruchy głowy i szyi, skurcze twarzy, skurcze szczęki, anormalne ruchy oczu, trudności z połykaniem, trudności z mówieniem, a także kręcz szyi.
Poza tym, śledztwo farmakologiczne wykazało złe stosowanie tego leku, które może prowadzić do przedawkowania. A przedawkowanie jest poważnym czynnikiem ryzyka pojawienia się poważnych neurologicznych skutków ubocznych. Agencja ds. bezpieczeństwa sanitarnego produktów zdrowotnych sprecyzowała, że ponowna ocena stosunku korzyść/ryzyko okazala się niekorzystna dla tego leku, zwłaszcza jeśli chodzi o efekty neurologiczne.