Częstotliwość występowania otyłości na świecie wzrasta w zastraszającym tempie. Jest ona głównym czynnikiem ryzyka wielu przewlekłych chorób, w tym cukrzycy, chorób serca i niektórych nowotworów. Co najmniej 2,8 mln dorosłych osób umiera w ciągu roku w wyniku nadwagi lub otyłości, a ponad 40 mln dzieci poniżej piątego roku życia miało nadwagę, według danych WHO z 2011 roku.
Naukowcy próbują rozwikłać zagadkę powstawania otyłości. Pragną uzyskać odpowiedź na pytanie, jak pewien gen związany z otyłością sprawia, że ludzie tyją przez ponadnaturalne uczucie głodu. Badacze mają nadzieję, iż stworzy to potencjalnie nowe sposob do walki z rosnącym globalnym problemem zdrowia.
Powszechna zmiana w genie FTO (gen otyłości) ma wpływ na jedną osobę na sześć w całej populacji, czyniąc ją o 70% bardziej narażoną na otyłość. Do tej pory jednak eksperci nie wiedzą, dlaczego dokładnie tak się dzieje i jak temu zaradzić.
Korzystając z serii testów, brytyjski zespół badaczy dowiódł, iż osoby ze zmianą w genie otyłości nie tylko miały podwyższony poziom hormonu głodu - grelinę, ale również zwiększoną wrażliwość na substancje chemiczne w mózgu.
Zobacz również:
- Żywność GMO, czyli żywność modyfikowana genetycznie
- GMO - Żywność Genetycznie Modyfikowana
- Nobel 2015 w dziedzinie chemii przyznany za badania nad mechanizmami naprawy DNA
- Jakie są najczęstsze wady wrodzone przewodu pokarmowego?
- Epigenetyka - ujawnia prawdziwe funkcjonowanie DNA
- "Zabubiony w kosmosie" czyli o śmiesznych nazwach genów
- Autyzm a geny
- Ocet jabłkowy. Otyłość - przyprawa, która leczy
Badanie, prowadzone przez Rachel Batterham z University College w Londynie, zostało opublikowane w czasopiśmie Journal of Clinical Investigation.
Batterham powiedziała w podsumowaniu, iż jej praca wprowadza nowe, możliwe formy leczenia. Pierwsze eksperymentalne leki zdają się tłumić grelinę i mogą być skuteczne, jeśli skierowane są do pacjentów, u których występuje ryzyko otyłości.
Już poprzednie badania wykazały, iż poziomy greliny można zmniejszyć przez jedzenie produktów z dużą zawartością białka.
Steve Bloom, z Imperial College w Londynie, który nie był zaangażowany w omawiane tu badania, powiedział jednak, iż sam gen FTO wyjaśnia tylko niewielką cześć epidemii otyłości. Jednakże, ostatnie odkrycia wydają się ważnym krokiem, który pomoże rozwikłać liczne tajemnice z nią związane.
Opracowanie skutecznych leków przeciw otyłości jest wyzwaniem dla producentów. W zeszłym roku tylko testowano dwa nowe - Qsymia firmy Vivus Inc i Belviq laboratorium Arena Pharmaceuticals, zatwierdzone wcześniej przez U.S. Food And Drug Administration.
Komentarze do: Problem powstawania otyłości: gen pod lupą naukowców