Problem włosów - łysienie androgenowe, hiperandrogenizm
Chemioterapii poddawana jest co roku znaczna część pacjentów chorych na różnego typu nowotwory. Niestety ta forma walki z rakiem ma wiele skutków ubocznych, m.in. pogorszenie samopoczucia, utratę włosów czy też nagły spadek wagi ciała. Czy można w jakiś sposób wpłynąć pozytywnie na stan psychiczny chorego, by choć odrobinę ulżyć mu w tym niezwykle trudnym dla niego czasie?
Chemiczna walka przeciwko nowotworowi stosowana już była podczas pierwszej wojny światowej. Wówczas to po raz pierwszy wypróbowano substancje chemiczne, które dzisiaj podaje się chorym na raka w formie tabletek, płynów czy też ampułek. Obecna forma chemioterapii różni się oczywiście zdecydowanie od tej, którą stosowano niemalże 100 lat temu. Jest to sposób leczenia bardziej zaawansowany, niosący ze sobą znacznie mniejsze ryzyko dla pacjenta oraz przynoszący o wiele lepsze rezultaty.
Osoba poddawana chemioterapii jest narażona na szereg efektów ubocznych, które są nierozerwalnie związane z tą formą leczenia. Ponieważ w wielu wypadkach jest ona jedyną możliwą metodą, lekarze często się na nią decydują. Wiąże się to niestety z pogorszeniem samopoczucia u pacjenta, na co pośredni wpływ ma także utrata przez niego włosów. Dla osoby zdrowej ujrzenie człowieka w chustce na głowie, jest jasnym komunikatem: „Ta osoba jest chora na nowotwór.” Dla pacjenta szpitala onkologicznego dodatkowy stres spowodowany reakcją otoczenia na jego zmieniony chemioterapią wygląd jest szczególnie bolesny. Taka osoba potrzebuje raczej spokoju i zrozumienia, nachalne spojrzenia na ulicy czy też szepty z pewnością nie wpływają pozytywnie na jej samopoczucie. Trzeba zaś wziąć pod uwagę to, że podczas leczenia tak naprawdę najważniejsze jest zawsze nastawienie pacjenta oraz jego stan psychiczny.
Stąd tak niezwykle istotne zdaje się być zapewnienie choremu na nowotwór wszelkich udogodnień, które mogłyby w jakiś sposób wpłynąć pozytywnie na jego postrzeganie świata, a przede wszystkim samego siebie. Jednym ze sposobów w jaki można to uzyskać, jest odtworzenie jego włosów, fryzury sprzed zabiegu. Dzięki temu pacjent nie jest już narażony na „zainteresowanie” ze strony otoczenia, co z kolei ma ogromny wpływ na jego stan psychiczny.
Zobacz również:
Najlepszym rozwiązaniem są w takim przypadku indywidualnie zaprojektowane systemy włosów. Dzięki temu zachowuje się ciągłość wizerunku, mimo stosowanej chemioterapii; rozwiązanie takie pozwala w sposób dyskretny i komfortowy zastąpić nasze prawdziwe włosy, dopóki te nie odrosną. Nowe włosy są dokładną kopią włosów, które pacjent utracił. Zostaje odtworzona nie tylko ich naturalna gęstość, ale także i kolor, struktura, a przede wszystkim gatunek – np. jedwabiste, cienkie, słowiańskie. Nosząc taki system włosów można robić dosłownie wszystko i nie trzeba się o martwić ani podczas snu, uprawiania sportu czy też deszczu, że… włosy spadną nam z głowy. W niczym też nie ogranicza się życia chorego, a tym samym daje mu się możliwość szybszego powrotu do normalnego i szczęśliwego życia.
Na specjalnie zaprojektowane implanty włosów trzeba jednak czekać około 3 miesięcy i dlatego dla osób, które potrzebują natychmiast zastępczych włosów, jest inne bardzo ciekawe rozwiązanie - peruka Natural Wig, która, jak zauważa Pani Izabela Szymczak, Właścicielka Kliniki Włosów Hair Lab, „jest znacznie bardziej lekka i delikatniejsza, niż staromodne, grube i ciężkie peruki, do jakich zostaliśmy przyzwyczajeni. Proteza już w pierwszym okresie, kiedy nie ma jeszcze odrostu włosów, permanentnie zespala się ze skórą głowy, nie ograniczając w ten sposób aktywności pacjenta. Dodatkowo jest ona wykonana z cienkiej bazy, na której osadzone są włosy dzięki, której skóra może swobodnie oddychać. Ma to tym większe znaczenie, że w pierwszej fazie odrostu nasze własne włosy są delikatne i potrzebują trochę czasu, aby nabrały sił i witalności.” Natural Wig charakteryzuje się minimalną gęstością włosów. Jej zaletą jest także odkryta linia czoła, dzięki której pacjent ma możliwość ułożenia niemalże każdej fryzury. Jest to o tyle dobre, że nie ogranicza w żaden sposób chorego, a nawet wręcz pozwala mu zapomnieć o chorobie czy też efektach z nią związanych, w tym wypadku o utracie włosów.
Peruki Natural Wig w porównaniu ze zwykłą peruką, wyglądają bardzo naturalnie, są znacznie lepszej jakości, a ich pielęgnacja nie sprawia żadnego kłopotu. Skóra głowy oraz odrastające włosy mogą swobodnie oddychać. Dodatkowo dają poczucie bezpieczeństwa i szansę na spokojne oczekiwanie na odrost własnych włosów. Są one doskonałą propozycją dla osób poddawanych chemioterapii, gdyż z jednej strony dają poczucie komfortu, a z drugiej, co jest o wiele istotniejsze, chronią je przed nachalnymi spojrzeniami na ulicy, a tym samym mają istotny wpływ na poprawę samopoczucia pacjenta. Chorzy na nowotwór są i tak narażeni na silne emocje, cierpienie i stres, Natural Wig pozwala im zaś, choć na chwilę, zapomnieć o chorobie i jej efektach, a to wydaje się być najważniejsze podczas rekonwalescencji. Pamiętajmy bowiem, że podstawą leczenia jest przede wszystkim nastawienie pacjenta, jego samopoczucie, bez tego trudno jest uzyskać dobre efekty.
Komentarze do: Problem włosów - łysienie androgenowe, hiperandrogenizm (3)
peruka
2Wątpię, że temu problemowi można zaradzić. Wszystko zależne jest od naszych genów. Natomiast utracone włosy, to nie koniec świata. Można przecież kupić perukę :) Z tego, co wiem, to wiele kobiet decyduje się na zakup per... pokaż całość
Jakość peruki odgrywa bardzo dużą rolę w momencie utraty włosów w trakcie chemioterapii. Sprawa okazała się trudna odwiedzając kolejne sklepy medyczne nie trafiłam na osobę która miałaby empatię i potrafiła chętnie pomóc... pokaż całość
łysienie
1Cięzka sprawa z tym łysieniem.. Ostatnio znalazłem ciekawy profil, zobaczcie : http://pl-pl.facebook.com/dbajowlosy... pokaż całość