Wyniki sondy przeprowadzonej we wszystkich 24 zakładach intensywnej opieki w Szkocji są zatrważające. Sonda została opracowana przez Intensive Care Audit Group i opublikowana online przez Anaethesia, jeszcze przed oficjalną publikacją.
Jedna czwarta pacjentów przyjęta przez zakłady opieki ma problemy alkoholowe, a u większości z nich jest to już trwały alkoholizm. Około 3/4 z przyjętych to mężczyźni. Co ciekawe, są to też ludzie stosunkowo młodzi, zwykle z ubogich rejonów kraju.
Jak wiadomo choroba alkoholowa niekorzystnie wpływa w szczególności na pacjentów w krytycznym stanie. Osoba nią obciążona musi być też na przykład wentylowana mechanicznie przez dłuższy czas niż normalnie.
Zobacz również:
- FAS - Zespół Alkoholowy Płodu (FETAL ALCOHOL SYNDROME)
- Psychoza alkoholowa
- Nowy sposób na zahamowanie nadmiernego picia alkoholu?
- 20 – letni alkoholicy, dlaczego coraz więcej ludzi sięga do kieliszka?
- Sprawdź, jak poradzić sobie z alkoholem!
- Alkoholizm u kobiet
- Objawy alkoholizmu
- Ten sposób nie pozwala uniknąć kaca. Naukowcy obalili popularny mit na temat picia alkoholu
„Rozmiar tego problemu jest większy niż gdziekolwiek indziej w UK” - mówi Dr Timothy Geary, współautor.
Przyjęcia pacjentów z powodów związanych z alkoholem kosztują budżet około 9 milionów funtów roczne.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że ok 3,2% przypadków śmierci na świecie i 4% chorób powodowanych jest właśnie przez alkohol.
W Wielkiej Brytanii spożycie alkoholu stale wzrasta: z 5 litrów czystego alkoholu w 1963 do 10 litrów w roku 2006.
Co zatrważające, niemal podwoiła się tam liczba przypadków śmiertelnych spowodowanych alkoholem - z 6,9 do 12,8 na 100 000 ludzi.
Problem jest poważny w szczególności w Szkocji. Widać to na przykładzie kosztów poniesionych przez system zdrowia związanych z chorobami alkoholowymi - z 96 milionów funtów w roku 2003 do przedziału 143,6-392,8 mln w roku 2007.