Problemy ze wzrokiem w wieku dojrzałym
Jest to rzeczą naturalną, że z wiekiem nasz wzrok się pogarsza, lecz w ostatnich latach choroby oczu niezwykle się nasiliły. Niewątpliwie ma to związek z komputeryzacją codzienności. Godziny spędzone przed ekranem komputera i telewizora robią swoje. Zatem, ratujmy swoje oczy!
Przyczyny chorób oczu
Poza naturalnym procesem starzenia się narządu wzroku można wyróżnić jeszcze przede wszystkim naszą indywidualną działalność na niekorzyść naszych oczu czyli np. wcześniej już wspomniane spędzanie czasu przed ekranem telewizora oraz komputera ale również praca w klimatyzowanych pomieszczeniach, zła dieta, w której brakuje ryb, owoców i warzyw, palenie tytoniu jak i brak regularnego odpoczynku na świeżym powietrzu. Inną przyczyną chorób oczu może być np. ich niewłaściwa pielęgnacja oraz zaniedbanie.
Rodzaje chorób oczu
Oprócz typowej krótkowzroczności i dalekowzroczności (nadwzroczności) wyróżnia się jeszcze wiele innych przypadłości, które dotykają nasze oczy, np.:
1. Jaskra – została już okrzyknięta chorobą cywilizacyjną XXI wieku, jest jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty i dotyka przede wszystkim osoby po 35. roku życia. Krótko mówiąc, jest to obumieranie nerwu wzrokowego, któremu sprzyja wysokie ciśnienie, jednak istnieją przypadki tej choroby, gdy ciśnienie w gałce ocznej jest niskie. Wśród czynników ryzyka są m.in. krótkowzroczność, choroby układu krążenia, nadczynność tarczycy, cukrzyca, astma, a także palenie tytoniu.
Zobacz również:
2. Zespół suchego oka – zazwyczaj jest przypadłością starszych osób lecz może pojawić się już po czterdziestym roku życia, głównie u osób wykonujących pracę przy komputerze lub w klimatyzowanych pomieszczeniach. Objawami „suchego oka” jest pieczenie i zaczerwienienie oka, które może być spowodowane zmianami hormonalnymi np. okresem menopauzy u kobiet lub niektórymi lekami. Jest to dość poważna dolegliwość bo słabo nawilżony nabłonek gałki ocznej złuszcza się i przez to łatwiej dostają się do niego bakterie, grzyby, wirusy.
3. Zaćma czyli katarakta – jest najczęściej występującą dolegliwością oczu, która wystepuje głównie u osób po 50. roku życia. Polega ona na prowadzącym do zaburzeń w ostrości widzenia zmętnieniu soczewki. Objawami są przede wszystkim zamglone widzenie, szybkie męczenie się oczu i zniekształcone widzenie przedmiotów. Katarakcie sprzyja m.in. cukrzyca.
4. Zwyrodnienie plamki żółtej - U osób po 50. roku życia coraz częściej diagnozuje się zwyrodnienie plamki żółtej. Ma je około miliona Polaków. Objawy tego schorzenia to pogorszenie się ostrości widzenia, rozmazywanie i falowanie kształtów.
Nawet jeśli nigdy wcześniej nie miałaś/miałeś problemów ze wzrokiem, po 40. roku życia warto wybrać się do okulisty i co jakiś czas robić regularne badania, optymalnie, zaleca się robienie badań dwa razy do roku, lub częściej jeśli tak zaleca specjalista.
Autor:
Kinga Setera