Informacje podawane na temat produktu naturalnego zdrowotnego w sklepach specjalistycznych opierają się, w 88% przypadków, na dowodach naukowych mało wiarygodnych lub wręcz nieistniejacych. W aptekach procent ten wynosi odpowiednio 27. Taki właśnie fakt wynika z badań wykonanych przez Uniwersytet Athabasca w Alberta, przeprowadzonych w 192 butikach sprzedających produkty naturalne, oraz w 56 aptekach, znajdujących się w Ontario, w Alberta, w Kolumbii Brytyjskiej, a także w prowincjach nadmorskich.
Badania przeprowadzono w latach 2002-2008, a w ich przebiegu poproszono 39 studentów, którzy wyjeżdżali do tych miejsc, aby odwiedzili 248 placówek. Studenci tam zadawali dociekliwe pytania, czasem dotyczące ściśle określonego produktu, czasem pytania otwarte, na temat sposobu poprawienia zdrowia, schudnięcia, poprawienia pamięci, zredukowania stresu itp.
Należy odnotować ważny fakt : studenci prosili o informację pierwszą osobę, która im sama proponowała swoją pomoc, nie zależnie od tego, czy był to farmaceuta, czy nie. Na przykład, w 75% butików sprzedających produkty naturalne, błędnie potwierdzono, że chrząstka rekina może pomóc zwalczyć raka.
Wyniki badań niepokoją naukowców, którzy ujawniają, że od 40% do 70% Kanadyjczyków zażywa regularnie suplementy. A nawet jeśli w badaniach tych farmaceuci dostali dobrą ocenę, nie ulega wątpliwości, że mogli wypaść lepiej, podkreślają autorzy badania.
Zobacz również:
- Medycyna alternatywna w leczeniu bólu pleców
- Jak pracuje osteopata? O co pyta, jak bada i leczy?
- Hipnoza - kontrowersyjna metoda leczenia
- Zalety i wady akupunktury
- Medycyna alternatywna w ciąży
- Terapia manualna
- Homeopatia – historia, zasady, wady i zalety stosowania
- Cudowny lek czy świadome oszustwo medyczne?
Farmaceuta Jean-Yves Dionne, specjalista od produktów naturalnych, ubolewa nad tym, że naukowcom chciało się sprawdzać, czy butiki i apteki stosują standardy farmaceutyczne także do produktów naturalnych, co jest oczywiście niemożliwe, ponieważ produkty te nie są lekarstwami.
Mimo wszystko, Jean-Yves Dionne przyznaje, że w butikach z produktami naturalnymi jest dużo przesady, ale jeśli apteki wypadają lepiej, to również dlatego, że w aptekach nie udziela się prostych odpowiedzi. W aptekach farmaceuci wolą też powiedzieć, że „nie wiedzą”, raczej niż „być może”.
Według niego, rezultaty otrzymane w innych prowincjach kanadyjskich byłyby prawdopodobnie takie same, nawet jeśli doświadczenie byłoby przeprowadzone w Quebeku. Dlaczego ? Ponieważ ludzie, którzy pracują w butikach albo w aptekach – a więc dotyczy to także farmaceutów – nie są adekwatnie kształceni w dziedzinie produktów naturalnych. Niezależnie od tego, czy mówimy od Quebeku, czy też o całej Kanadzie, ocenia Jean-Yves Dionne.
A gdzie w tym wszystkim są konsumenci ? Odpowiedzialny konsument musi sam poszukać informacji, a na szczęście, w dobie internetu, wszelkie informacje łatwo znaleźć, o ile mamy do niego dostęp, zamyka temat Jean-Yves Dionne.
Oto kilka produktów naturalnych, których dotyczyły dociekliwe pytania i dla których nie ma lub jest bardzo mało dowodów naukowych, dotyczących ich korzystnego działania na zdrowie: lecytyna – ma poprawiać pamięć, beta-karoten – ma chronić przed rakiem, chrząstka rekina – ma leczyć raka, pszczeli pyłek kwiatowy – ma przywracać energię.
Komentarze do: Produkty naturalne: informacje podawane w sklepach i aptekach nie są zbyt wiarygodne?