Profilaktyka cukrzycy
Cukrzyca jest chorobą objawiającą się zaburzeniem gospodarki węglowodanowej, wynikającej z defektu wydzielania bądź działania insuliny. Najczęściej występują dwa typy: cukrzyca typu 1, wynikająca z uszkodzenia komórek trzustki odpowiadających za wydzielanie insuliny, oraz typu 2, gdzie insulina jest, ale nie działa. Jak więc zapobiegac cukrzycy?
Przy cukrzycy typu 1 nie ma sposobów zapobieganie, niezwykle ważne są zatem czynności prewencyjne skierowane przeciwko ewentualnym powikłaniom. Cukrzyca typu 2, która stanowi 85-95% przypadków, zależy na szczęście w dużym stopniu od stylu życia i dzięki temu właśnie w dużym stopniu można wpłynąć na to, czy się rozwinie, czy też nie.
Profilaktyka cukrzycy a aktywność fizyczna
Ważnym sposobem profilaktyki cukrzycy jest aktywność fizyczna. W momencie zwiększonego wysiłku mięśnie zużywają glukozę, aby uzyskać energię, dzięki czemu obniżają jej poziom we krwi. Co więcej, pozwoli to utrzymać odpowiednią wagę, korzystnie wpłynie na mięśnie i stawy, poprawi zdolność koncentracji i zmniejszy apetyt. Bardzo ważna jest regularność ćwiczeń – najlepiej co najmniej 3 razy w tygodniu po 30-60 minut. Szczególnie polecane jest pływanie, jazda na rowerze, jogging, aerobik.
Zobacz również:
Profilaktyka cukrzycy a zdrowa dieta
Kolejnym niezwykle ważnym krokiem jest utrzymanie zdrowej diety. Bardzo ważne jest obniżenie ilości spożywanych produktów gwałtownie zwiększających stężenie poziomu glukozy we krwi. Można korzystać z produktów dla cukrzyków, o niskim indeksie glikemicznym. Będą one stopniowo uwalniały cukry, na długo zaspokajając apetyt. Najlepiej jest jeść często i regularnie, ale niewielkie porcje, unikać smażenia oraz produktów bogatych w łatwo przyswajalne cukry (cukierki, ciastka, dżemy, miód, słodkie owoce i soki). W przypadku nadciśnienia, warto unikać produktów bogatych w sól. Ponadto bardzo ważne jest zaprzestanie palenia tytoniu oraz zmniejszenie picia alkoholu do minimum.
Niezwykle ważne jest, aby nie przeoczyć pierwszych objawów wystąpienia cukrzycy. Są to nawracające infekcje, grzybice, osłabienie, senność, obniżona zdolność koncentracji, wzmożone pragnienie, duży apetyt, utrata masy ciała. Ponadto mogą pojawić się zaparcia, suchość skóry, znamiona ropne oraz infekcje narządów moczowo płciowych. Przy zaobserwowaniu takich objawów niezwłocznie należy zwrócić się do lekarza w celu zbadania poziomu glukozy we krwi.