Szukaj

Program antynikotynowy "Głęboki Oddech"

Podziel się
Komentarze0

Różnice w liczbie palaczy papierosów w Polsce z liczbą palących w innych krajach Wspólnoty Europejskiej odzwierciedlają wieloletnie opóźnienie Polski w skutecznych działaniach antynikotynowych

uważa prof. Jan Zieliński – Koordynator programu Profilaktyczno-Edukacyjnego „Głęboki Oddech”. Polegają one głównie na masowych, ale krótkotrwałych kampaniach typu: „Dzień bez papierosa” czy „Rzuć palenie razem z nami”. W krajach, w których pali mniej niż 25% mieszkańców główny ciężar działań antynikotynowych spoczywa na stałej i konsekwentnej pracy w tej dziedzinie służby zdrowia – wyjaśnia prof. Jan Zieliński. Stwierdzono, że prowadzone przez nich poradnictwo antynikotynowe jest najtańszym i jednocześnie najskuteczniejszym sposobem zapobiegania chorobom. Cieszy prowadzenie przez NFZ, na razie tylko na Mazowszu, poradnictwa antynikotynowego jako odrębnej procedury wykonywanej przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.


Głęboki Oddech – Program Profilaktyczno-Edukacyjny „Głęboki Oddech” na rzecz walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc (POChP) ma ogólnopolski charakter i zmierza do zwiększenia w społeczeństwie świadomości istnienia POChP. Program informuje na temat objawów choroby, jej przyczyn oraz skutków. Edukuje w zakresie walki z POChP przez podkreślanie konieczności wykonywania badań profilaktycznych, prowadzących do wczesnego diagnozowania choroby i rozpoczęcia leczenia.

Organizatorem Programu jest Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, zrzeszające wybitnych pulmonologów, we współpracy z firmą Adamed.

Komentarze do: Program antynikotynowy "Głęboki Oddech"

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz