Wczoraj, tj. 25 października w resorcie zdrowia odbyło się ostatnie spotkanie zespołu ds. opracowania zmian systemu organizacji POZ - poinformowali przedstawiciele Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Nie wszystkie sprawy udało się doprowadzić do końca - reszta poczeka już na decyzje nowego Ministra Zdrowia.
Opracowane przez Departamenty MZ, na poprzednich spotkaniach, projekty zmian w zakresie szczepień zostały przesłane do członków Zespołu i stały się tematem ostatniego spotkania. Ustalono następujące propozycje zmian zapisów prawnych w zakresie szczepień ochronnych:
I. zrównania dostępu dla wszystkich zarejestrowanych podmiotów działalności leczniczej (czyli zakładów opieki zdrowotnej i indywidualnych, czy grupowych praktyk lekarskich ) do zakupu w hurtowniach szczepionek i innych produktów medycznych niezbędnych do wykonania usługi medycznych,
II. zrównania szczepień obowiązkowych i zalecanych w ustawie w zakresie obowiązku zachowania łańcucha chłodniczego w czasie transportu i przechowywania szczepionek.
a) Szczepionki zarówno obowiązkowe jak i zalecane, dla bezpieczeństwa ich stosowania, muszą mieć całkowicie zabezpieczony i nadzorowany transport i przechowywanie z zachowaniem łańcucha chłodniczego wymaganego ustawą i zaleceniami producenta,
Zobacz również:
- Opieka w domu: @lvp, przypadek naprawdę pojedynczy?
- Dramat na Podkarpaciu. Wypisany z dwóch szpitali mężczyzna zmarł na sepsę [wideo]
- Czy wykonanie zabiegu leczniczego bez zgody pacjenta jest przestępstwem?
- Z humorem przeciwko nadużyciom lekarzy
- Pacjencie! Czy wiesz jakie prawa Ci przysługują?
- Szczepienie dziecka przeciwko pałeczce hemofilnej typu B
- Szczepienie dziecka przeciwko pneumokokom
- Szczepienie dziecka przeciwko polio
III. stosowania zasad kupowanych w hurtowniach szczepionki służących do wykonania usługi medycznej, czyli „Nie uznaje się za obrót detaliczny bezpośrednie zastosowanie u pacjenta szczepionek używanych do wykonywania szczepień ochronnych”.
“Pomimo wypracowanego przez Departament Prawny i przesłanego do członków Zespołu projektu zamian w zakresie doprecyzowania i ujednolicenia zapisów w zakresie szczepień zalecanych, nie udało się dokończyć tematu” - skomentowała uzgodnienia doktor Bożena Janicka prezes PPOZ. “Zostały omówione między innymi - proponowane zmiany w finansowaniu szczepień zalecanych, np. finansowanie w ramach umów z NFZ, co wymaga dalszej analizy i określenia skutków finansowych. Ponieważ Zespół zakończył już prace, a także z powodu planowanych zmian w kierownictwie MZ, temat ten będzie procedowany w późniejszym terminie “ - dodaje doktor Janicka.
Podsumowując prace Zespołu, należy podkreślić ,że z omawianych wcześniej spraw, udało się omówić do końca tylko kwestie dotyczącą deklaracje wyboru lekarza, która przyjęła najdalej idące ustalenia.
a) Limity na Listach POZ,
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że po przekazaniu pism do towarzystw naukowych (KLR I PTMR) czeka na ekspertyzy. Po ich otrzymaniu limity w poz będą ponownie tematem obrad w MZ,
b) Deklaracje POZ,
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o przekazaniu do uzgodnien zewnetrznych wypracowanego projektu zmian przez Zespół,
Na tym zakończono, dziękując stronom za owocną pracę i wypracowanie ważnych projektów, poruszające tak drażliwe i istotne - dla pacjentów oraz środowiska medycznego - problemy.
Komentarze do: Projekt zmian zapisów do ustawy zdrowotnej dobiegł końca