Tak samo jak w przypadku skóry, promienie słoneczne mogą spowodować oparzenia na powierzchni oka; stąd też znaczenie noszenia okularów przeciwsłonecznych oraz kapelusza z szerokim rondem, w celu dobrego chronienia oczu. Ekspozycja na słońce jest najbardziej niebezpieczna między godziną 10 i 14, ponieważ słońce jest najwyżej, a skuteczność promieniowania jest wtedy największa.
Należy więc chronić swoją skórę, swoje oczy, a także swoje powieki przeciwko tym ultrafioletowym promieniom, wyjaśnia Claude Giasson, optometrysta oraz profesor w szkole optometrii na Uniwersytecie w Montrealu (Kanada).
Ten zaostrzony skutek ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe – czyli zapalenie rogówek związane z promieniowaniem ultrafioletowym – jest zapaleniem rogówki oka. Oparzenia te są bolesne i czasowe, podtrzymuje specjalista.
Objawy zapalenia rogówek związanego z promieniowaniem ultrafioletowym zmieniają się w zależności od intensywności kontaktu z promieniami UV. Najczęściej pojawiają się: zaczerwienienie oczu, łzawienie oczu, uczucie pieczenia oraz trudności ze znoszeniem światła o dużej intensywności.
Ryzyko czasami trwałych uszkodzeń
Przedłużona ekspozycja na słońce bez adekwatnej protekcji może uszkodzić wzrok na stałe. W rzeczywistości, akumulacja uszkodzeń po powtarzających się kontaktach z promieniami słonecznymi może spowodować przewlekłe choroby oczu. Promienie słoneczne uszkadzają bowiem powierzchnię oka, ale również jego strukturę wewnętrzną, przede wszystkim soczewkę i siatkówkę.
Zobacz również:
Nawet jeśli trzeba być ostrożnym odnośnie konkluzji pochodzących z badań epidemiologicznych, to te ostatnie zdają się jednak pokazywać, iż istnieje faktycznie wzrost zachorowalności na kataraktę oraz liczby różnych możliwych uszkodzeń soczewki, które wynikają z ekspozycji na promienie słoneczne, wyjaśnia Claude Giasson.
Promienie ultrafioletowe figurują pośród czynników ryzyka degeneracji plamki żółtej oka związanej z wiekiem oraz czerniaka złośliwego oka (postać raka skóry, który pojawia się w oku), dorzuca specjalista.
Okulary przeciwsłoneczne
Osoba, która pracuje na zewnątrz, albo która ma bardzo długi kontakt ze słońcem, jest więc bardziej narażona na uszkodzenie wzroku, jeśli nie stosuje odpowiedniej ochrony. Taki jest również przypadek ludzi, którzy mieszkają na wysokościach, albo którzy zażywają leki fotosyntetyzujące.
Claude Giasson sugeruje przyswojenie sobie zwyczaju noszenia kapelusza albo czapki o szerokim rondzie, a także okularów przeciwsłonecznych, które filtrują promieniowania UVA – jeśli to możliwe, do 90% albo więcej – oraz promieniowanie UVB do 99%.
Wybór soczewek polaryzujących, które redukują oślepienie spowodowane odbiciem promieni od śniegu i od wody, jest właściwy dla kierowców oraz w przypadku aktywności w plenerze, przede wszystkim dla amatorów sportów wodnych oraz nart, dorzuca specjalista.
Komentarze do: Promienie słoneczne mogą również spowodować oparzenia oczu!