Obecność określonych przeciwciał może mieć związek ze stanem zębów i dziąseł - informuje serwis "EurekAlert". Naukowcy z University of Michigan badali poziom przeciwciał przeciwko białku HtpG, wytwarzanemu przez bakterie Porphyromonas gingivalis, które odpowiadają za choroby przyzębia. Okazało się, że poziom przeciwciał był znacznie niższy u osób z chorobami przyzębia, niż ze zdrowymi zębami i dziąsłami.
Jak się wydaje, zdrowe osoby nie chorują właśnie dzięki odpowiedniemu poziomowi właściwych przeciwciał, chroniących przed bakteriami. Ponadto pacjenci z wyższym poziomem przeciwciał anty-HtpG lepiej reagowali na leczenie.
Zobacz również:
- Na czym polega leczenie kanałowe?
- Nadwrażliwość zębów - jak sobie z nią radzić?
- Bruksizm – dlaczego nocą zgrzytamy zębami?
- Bruksizm – leczenie nocnego zgrzytania zębami
- Zabiegi dentystyczne w ciąży
- Leczenie kanałowe - wskazania i przebieg
- Urazy jamy ustnej u dzieci
- Mity dotyczące higieny jamy ustnej w starszym wieku
Zdaniem autorów badań oznaczanie poziomu tych przeciwciał może pomóc w rozpoznawaniu zagrożonych chorobami przyzębia osób i stosowaniu terapii zanim zmiany patologiczne się rozwiną - a nawet zanim się w ogóle pojawią. Badania nad przeciwciałami mogą także posłużyć do opracowania szczepionki przeciw chorobom jamy ustnej. Wreszcie poznanie mechanizmu zbyt małej reakcji na patogen i za niskiego poziomu przeciwciał może wyjaśnić pochodzenie i przebieg także innych chorób.(PAP)
Komentarze do: Przeciwciała a zdrowe dziąsła