Szukaj

Przewlekła choroba nerek (PCHN) - dializa otrzewnowej

Podziel się
Komentarze2

Niska samoocena jest barierą dla udanego życia seksualnego wielu osób dializowanych otrzewnowo - eksperci kampanii „Dializa domowa - życie bez granic" mówią o roli wsparcia psychologa i otoczenia dla osób chorych na przewlekłą chorobę nerek (PChN). Jednym z ważniejszych problemów osób cierpiących na przewlekłą chorobę nerek jest zaniżenie samooceny. Wiele osób z PChN odczuwa, że są fizycznie nieatrakcyjni.




W przypadku dializy otrzewnowej dużą rolę odgrywa fakt posiadania cewnika założonego na stałe w jamie otrzewnej.

Pewną barierę psychologiczną, zwłaszcza u młodych kobiet, stwarzać może obecność cewnika implantowanego do jamy brzusznej - niektóre kobiety nie decydują się na ten rodzaj terapii właśnie ze względów kosmetycznych, takich jak atrakcyjność dla partnera, możliwość noszenia kostiumów kąpielowych w lecie - mówi ekspert kampanii „Dializa domowa - życie bez granic" - nefrolog, doc. dr hab. med. Tomasz Stompór z Katedry i Kliniki Nefrologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W przypadku osób cierpiących na przewlekłą chorobę nerek, poddających się leczeniu dializacyjnemu niezmiernie ważna jest konsultacja psychologiczna. Każdy dializowany pacjent powinien mieć dostęp do psychologa, najlepiej zatrudnionego przy każdej stacji dializ. W niektórych przypadkach wskazane są konsultacje seksuologiczne. Współżycie jest nadal tematem tabu. Pacjenci nie chcą poruszać tego tematu, a niektórzy lekarze traktują te zagadnienia jako kaprys pacjenta.

Najważniejsze, żeby lekarz prowadzący pacjenta chorego na przewlekłą chorobę nerek był otwarty, podejmował problematykę uczuciowo - seksualną, a tym bardziej, kiedy z takim problemem wychodzi pacjent. Ważne jest, żeby go nie zbagatelizować. Ludziom trzeba dać nadzieję, jeśli pacjent podnosi taki temat, to z pewnych powodów jest to dla niego ważne. Jest to prosty, czytelny i jednoznaczny sygnał dla lekarza prowadzącego - przekonuje seksuolog, dr Stanisław Dulko.

Przewlekła choroba nerek jednego z partnerów jest ogromnym wyzwaniem dla związku. Partner osoby chorej spełnia w związku bardzo ważną rolę. Powinien pamiętać o okazywaniu uczuć, o wspieraniu osoby chorej w powrocie do zdrowia. Fundamentem jest też rozmowa obojga z psychologiem.


Udział osoby bliskiej dla chorych na przewlekłą chorobę nerek jest ważny. Jest to połowa sukcesu terapeutycznego. Te osoby kształtują motywację - ja muszę wyzdrowieć, ja muszę się stosować do wszystkich procedur medycznych, zaleceń - mówi seksuolog dr Stanisław Dulko.

Kolejny ważny problem, z którym spotykają się osoby cierpiące na przewlekłą niewydolność nerek dotyczy sfery fizycznej pacjenta. Chodzi o zanik libido. Przewlekła choroba nerek
w istotny sposób wpływa na obniżenie popędu płciowego. U mężczyzn pojawiają się problemy z erekcją. Współczesna medycyna próbuje jednak poradzić sobie z tym problemem. Trzeba zaznaczyć, że wiele funkcji seksualnych wraca do normy po przeszczepie nerki.


Oprócz metod seksuologiczno - psychologicznych, mamy także medyczne metody służące poprawie libido osób dializowanych. Do metod farmakologicznych należą m.in. skuteczna terapia erytropoetyną a także - pod pewnymi warunkami i przy zachowaniu środków ostrożności - pochodne testosteronu oraz leki poprawiające erekcję. Do poprawy w tej sferze życia prowadzić może także skuteczna (adekwatna) dializa, która pozwala na odpowiednie do potrzeb metabolicznych wyrównywanie zaburzeń związanych z zaawansowaną niewydolnością nerek. W przypadku hemodializy decyduje częstość wykonywania zabiegów, czas ich trwania, uzyskiwane podczas dializy przepływy krwi oraz rodzaj zastosowanego dializatora. W dializie otrzewnowej natomiast do uzyskania skutecznej kontroli metabolicznej przewlekłej mocznicy w istotny sposób przyczynia się lepiej i dłużej zachowana tzw. resztkowa czynność nerek. W większości badań wykazano ponadto, że pacjenci dializowani otrzewnowo mają wyższą jakość życia i rzadziej w tej grupie pacjentów występuje depresja, co ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia życia seksualnego. - przekonuje ekspert kampanii „Dializa domowa - życie bez granic" - nefrolog, doc. dr hab. med. Tomasz Stompór z Katedry i Kliniki Nefrologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Ogólnopolska kampania edukacyjna na rzecz jakości życia osób dializowanych „Dializa domowa - życie bez granic" adresowana jest do osób rozpoczynających dializoterapię, ich rodzin i opiekunów, a także do poszukujących wiedzy na temat możliwości aktywnego życia podczas leczenia. Założeniem kampanii jest przekonanie osób cierpiących na przewlekłą chorobę nerek, że terapia nerkozastępcza nie musi oznaczać dla nich zmian uniemożliwiających aktywny styl życia i tym samym nie musi wykluczać z normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Więcej na www.dializadomowa.pl.

Całość wywiadu z seksuologiem, dr Stanisławem Dulko na www.dializadomowa.pl

Więcej informacji:
Grzegorz Ćwiek
tel.: 602 305 447
mail:gcwiek@onboard.pl