Przewlekłe zmęczenie
Zespół przewlekłego zmęczenia jest skrótowo nazywany CFS. Jest to bardzo wyniszczające i złożone zaburzenie. Przejawia się głębokim zmęczeniem. CFS może doprowadzić do osłabienia, bólów mięśni, zaburzeń pamięci, trudności z koncentracją oraz bezsenności.
Przyczyny przewlekłego zmęczenia
Za podstawowe przyczyny przewlekłego zmęczenia uznaje się infekcje, zaburzenia odpornościowe, stres, urazy oraz toksyny.
Najczęstsze teorie odnośnie przyczyn wskazują na infekcje wirusowe. Jest to związane z osłabieniem, które może się utrzymywać przez pewien okres po złapaniu infekcji. Najlepszym przykładem jest tutaj popularny w naszym kraju wirus grypy. Wiele osób po przebytej chorobie przestaje odczuwać inne objawy, a zmęczenie pozostaje i może się utrzymywać jeszcze nawet przez kilka tygodni.
Przyczyną przewlekłego zmęczenia może być również:
- odziedziczona genetycznie podatność,
- stres,
- wyczerpanie,
- depresja,
- wydarzenie, które spowodowało traumatyczne doznania, np. rozwód, utrata pracy lub śmierć bliskiej osoby,
- niewłaściwa dieta,
- odizolowanie społeczne,
- wpływ zanieczyszczonego środowiska.
Nie wszystkie z powyższych czynników zostały naukowo potwierdzone, jednak według lekarzy mogą one mieć istotny wpływ na przewlekłe zmęczenie.
Objawy przewlekłego zmęczenia
Przy zespole przewlekłego zmęczenia nie można sugerować się jedynie występującym chronicznym zmęczeniem, ponieważ może to być objaw wskazujący na setki innych chorób.
Zobacz również:
Poniżej zostały wyszczególnione podstawowe objawy przewlekłego zmęczenia. Każdy objaw może być przypasowany do choroby, jeśli czas jego trwania wynosi co najmniej 6 miesięcy.
Podstawowe objawy przewlekłego zmęczenia:
- odczuwanie złego samopoczucia,
- problemy z zasypianiem,
- trudności z utrzymaniem koncentracji,
- pogorszona pamięć,
- bóle głowy,
- bóle stawów, chodzi tutaj o bóle, którym nie towarzyszą żadne zaczerwienienia lub obrzęki,
- bóle gardła.
Leczenie przewlekłego zmęczenia
Na dzień dzisiejszy nie został określony jeden właściwy lek na to schorzenie. Objawy mogą się także różnicować w czasie i wtedy trzeba systematycznie zmieniać strategię leczenia, aby była odpowiednio dostosowana w czasie. Każdy pacjent powinien mieć indywidualnie dopasowany program leczenia. Opieraja się on na terapii, wprowadzaniu technik radzenia sobie ze stresem i zarządzania codziennymi czynnościami.
Ze względu na skomplikowany aspekt przewlekłego zmęczenia może zaistnieć sytuacja, w której nad jednym pacjentem strategię leczenia będzie musiało prowadzić wielu lekarzy. Oprócz tego lekarze mogą potrzebować konsultacji z takimi specjalistami jak rehabilitanci, psycholodzy lub fizjoterapeuci.
Poniżej przedstawione zostały zabiegi, które mogą pomóc w walce z przewlekłym zmęczeniem.
- Środki przeciwbólowe. Pomagają, jeśli do najbardziej uciążliwych objawów należą bóle mięśni lub stawów.
- Zarządzanie snem. W przypadku problemów ze snem, trzeba zacząć się dostosowywać do wytycznych zalecanych przez lekarza. Przede wszystkim chodzi tutaj o odpowiednią ilość snu. Nie może być go ani za mało, ani za dużo. Należy unikać spania podczas dnia. Jeżeli wprowadzane są zmiany w harmonogramie spania, to muszą być one wprowadzane stopniowo.
- Zarządzanie odpoczynkiem. Bardzo korzystne jest wprowadzanie w ciągu dnia krótkich okresów odpoczynku. Będą one oderwaniem od codziennej rutyny i szansą na regenerację. Odpoczynek nie powinien trwać dłużej niż 30 minut.
- Relaks. Sprawdza się w walce z bólami, bezsennością, stresem i lękami. Można go stosować poprzez wykonywanie odpowiednich technik relaksacyjnych.
- Dieta. Powinna być zbilansowana. Konieczne jest unikanie żywności, na którą jest się wrażliwym. Posiłki powinny być niewielkie i przyjmowane regularnie. Przydatne jest spożywanie produktów bogatych w skrobię.
Komentarze do: Przewlekłe zmęczenie (2)
Jak leczyć przewlekłe zmęczenie?
2A jak leczyć się, gdy ktoś nie ma praktycznie czasu dla siebie? Mam chorą mamę, młodszego brata do opieki, pracę i weekendowe zajęcia.. dużo przy komputerze, z ruchem średnio, dużo stresu i nerwów a nie stać mnie w najbl... pokaż całość
Póki co twoim ratunkiem będzie chyba po pierwsze dieta, która doda Ci sił, a od czasu do czasu będziesz mogła zjeść coś tłustego jak kotleta. Ja tak mam, że jak zjem takiego kotleta porządnego z dobrym obiadkiem to się l... pokaż całość