Szukaj

Przez osteoporozę można stracić zęby

Podziel się
Komentarze0

Osteoporoza jest groźna dla zębów. Osłabione kości szczęki mogą prowadzić do ich wypadania – alarmujądentyści. Według ostatnich szacunków na osteoporozę cierpi w Polsce prawie 3 miliony ludzi, zagrożonych jest aż 9 milionów. Najczęściej schorzeniem dotknięte są osoby po 50 roku życia, cierpi na nią ponad 30% osób w tym wieku. O tym, że wpływa ona na zęby wie jedynie 5% ankietowanych on-line – to już dane z ankiety Dentim clinic.



Nie tylko kobiety, nie tylko kości

Ponad 30% kobiet powyżej 50 roku życia cierpi w Polsce na osteoporozę. Powodem tej choroby cywilizacyjnej stawianej na równi z otyłością i chorobami serca jest najczęściej gwałtowny spadek masy ciała, towarzyszący menopauzie i spadkowi poziomu estrogenów odpowiedzialnych za odporność kości. Ale nie tylko, schorzenie to dotyka także osoby z niedoborem witaminy D i mało aktywne fizycznie. Wbrew mitom, na chorobę narażeni są także mężczyźni - dziś ponad 8% wszystkich przypadków dotyka właśnie ich. Chorobie coraz baczniej przyglądają się także dentyści, okazuje się bowiem, że schorzenie to wpływa także na zęby.

Osteoporoza kojarzy nam się zazwyczaj ze złamaniami kończyn, przez co zapominamy zupełnie, że atakuje również te kości, które utrzymują nasze zęby w żuchwie. Schorzenie dotyka najczęściej przednią części kości szczękowych w okolicy jedynek, dwójek i trójek. W skutek postępującej demineralizacji, zęby, osadzone do tej pory mocno w zębodołach, zaczynają się obluzowywać a w końcu wypadać. Dlatego osoby chorujące na osteoporozę lub nią zagrożone powinny pamiętać o regularnych wizytach u dentysty.

Możemy wtedy podjąć odpowiednie kroki, by zminimalizować skutki choroby i ochronić zęby, a w skrajnych przypadkach przystąpić do odbudowy uzębienia i wzmocnienia kości - wyjaśnia lek. stom. Wojciech Fąferko z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic. I dodaje: Ważna jest także odpowiednia dieta osoby z osłabionymi zębami. Dieta bogata w wapń i witaminy D i K. Powinniśmy także unikać picia kawy, wpływa ona niekorzystnie na gospodarkę wapniem w naszym organizmie - dodaje.


Osteoporoza rozpoznana u dentysty

Obecnie dzięki zaawansowanym technikom badań zdarza się, że to dentysta mówi pacjentom o podejrzeniu osteoporozy. Niektóre gabinety wyposażone są w specjalny program, który na podstawie zdjęcia pantograficznego i grubości żuchwy pacjenta analizuje zagrożenie schorzeniem. Często wystarczy jednak zwykłe badanie, by lekarz stomatolog stwierdził zmiany sugerujące osteoporozę.  W takich wypadkach podejmuje odpowiednią formę leczenia zębów i kieruje na dalsze badania.


Badaniu powinny poddawać się w pierwszej kolejności osoby z grupy ryzyka tj. kobiety wieku 40-50 lat w okresie menopauzy, kobiety powyżej 65 roku życia, a także mężczyźni powyżej 50 roku życia, nałogowi palacze i osoby nadużywające w przeszłości alkohol - mówi Fąferko. Niestety zdarza się, że z powodu zbyt późno zdiagnozowanej choroby dochodzi do utraty zębów. Zazwyczaj są to pojedyncze ubytki, ale spotkałem się z przypadkami, kiedy pacjenci tracili wszystkie zęby i konieczna była całkowita odbudowa. W tym przypadku konieczne staje się leczenie implantologiczne - dodaje.

Leczenie implantologiczne polega na wszczepieniu do kości szczęki implantu, czyli imitacji korzenia zębowego. Taki implant wykonuje się najczęściej z tytanu, a niektóre firmy powlekają go dodatkowo specjalną powłoką przyspieszającą późniejsze spajanie się implantu z kością. Na wszczepiony już implant nakłada się most lub koronę do złudzenia przypominające własne zęby pacjenta. W wielu przypadkach jest to jedyne wyjście, żeby odbudować szkody wyrządzone przez osłabione kości w jamie ustnej. W parze z tym jednak musi iść zmiana stylu życia, większa aktywność, dieta i regularne kontrole - mówi Fąferko.

Jak uchronić się przed negatywnymi skutkami osteoporozy w jamie ustnej? mówi lek. stom. Wojciech Fąferko - Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic w Katowicach. Osoby z osteoporozą powinny dbać o swoje zęby tak samo jak osoby zdrowe. Najważniejsza jest higiena i regularne mycie zębów pastami z dużą zawartością fluoru. Ważne jest także, żeby stosować nić dentystyczną, usuwającą resztki pokarmu z przestrzeni międzyzębowych. Warto także popracować nad techniką mycia zębów.

Osoby z osteoporozą powinny szczotkować je delikatniej, stosować szczoteczki z miękkim włosiem i nie uderzać szczoteczką o zęby, które już i tak są osłabione chorobą.  Powinniśmy także unikać twardego jedzenia – surowych, twardych warzyw i owoców oraz cukierków. Warto także wyeliminować ze swojej diety pizzę, kostki lodu czy grzanki, jedzenie to może podrażniać nasze dziąsło, powodując osłabienie zęba w dziąśle.

Więcej: www.dentim.pl

Komentarze do: Przez osteoporozę można stracić zęby

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz