Około połowa osób, które przeżyły raka, umiera z powodu chorób innych niż rak, takich jak choroby układu oddechowego, a także choroby serca i układu krążenia, mówi nowe badanie. Odkrycia sugerują, że ludzie, którzy wygrali walkę z nowotworem, mogliby więcej skorzystać z bardziej kompletnej, mnie skupionej na raku strategii, a bardziej biorącej pod uwagę ich zdrowie całościowo, podsumowują naukowcy.
Po wykryciu raka, lekarze oraz pacjenci mniej zwracają uwagę na prewencję i na leczenie innych chorób i powikłań, mówi jeden z autorów tego badania, doktor Yi Ning, profesor epidemiologii oraz zdrowia społeczności na uniwersytecie Virginia Commonwealth University. Nie powinniśmy zaniedbywać innych aspektów zdrowia, tylko i wyłącznie dlatego, że jesteśmy skupieni na raku.
Profesor Yi Ning przyjrzał się danym na temat 1 807 dorosłych osób, którze przeżyły raka i które uczestniczyły w narodowej ankiecie National Health and Nutrition Examination Surveys, w latach 1988 – 2004.
Uczestników ankiety obserwowano przez ponad 17 lat. Najbardziej powszechne postaci raka pośród tych ludzi to były: rak jelita grubego, rak płuc, rak piersi, rak szyjki macicy oraz rak prostaty.
Zobacz również:
Ludzie z rakiem skóry zostali wykluczeni z badania.
Okazało się, że:
- 66,9% kobiet z badania oraz 63,2% mężczyzn miało również jakąś dolegliwość serca oraz układu krążenia;
- 62% kobiet miało wysokie ciśnienie krwi, 58,7% mężczyzn miało wysokie ciśnienie krwi;
- 70,5% kobiet miało wysokie poziomy cholesterolu, 61,3% mężczyzn miało wysokie poziomy cholesterol.
W okresie badania, 776 osób, które zmagały się z rakiem, zmarło. Pięćdziesiąt jeden procent zmarło z powodu raka, a 49% z powodu choroby innej niż rak.
A pierwszą przyczyną zgonów były choroby serca i układu krążenia.
Im dłużej pacjenci żyli po początkowej diagnozie raka, tym bardziej byli zagrożeni zgonem z powodu innej choroby: 32,8% umarło z powodu innej choroby w ciągu pięciu lat po diagnozie, w porównaniu do 62,7%, którzy zmarli po 20 latach, wyjaśniają naukowcy.
Badanie to zostało zaprezentowane na corocznym spotkaniu amerykańskiego towarzystwa American Association for Cancer Research, które odbywa się właśnie w Chicago.