Odwyk od nikotyny wiąże się z przybieraniem na wadze średnio 4,7 kg. Generalnie, do takiego przyrostu wagi dochodzi w ciągu pierwszych miesięcy po rzuceniu palenia. Prace te zostały przedstawione w British Medical Journal.
Nowe badanie, które przeprowadził prof. Henri-Jean Aubin, addyktolog w Szpitalu Paul-Brousse we Francji, udowadnia dwie wysunięte wcześniej hipotezy:
- Po pierwsze, rzucenie palenia powoduje przybieranie na wadze w ciągu jednego roku abstynencji, blisko 5 kg, a to jest znacznie więcej niż przypuszczaliśmy - mówi prof. Aubin. - Do tej pory ocenialiśmy, iż z odwykiem nikotynowym wiąże się przyrost wagi na poziomie 3 kg.
- Jednakże, takie przybieranie na wadze nie jest nieuniknione - dodaje jeszcze francuski specjalista.
Zobacz również:
- Palenie papierosów możliwą przyczyną schizofrenii
- Geny wpływają na zdolność do rzucenia palenia?
- Leczenie uzależnienia od tytoniu
- Metoda rzucania palenia Allena Carra
- Nikotynizm
- Nikotynowa terapia zastępcza
- Jedna, pewna rada na długie i zdrowe życie
- Pokoje hotelowe dla niepalących nie gwarantują przestrzeni wolnej od dymu
Albowiem, skutki odwyku są bardzo różne, w zależności od danej osoby. ¼ byłych palaczy przybierze mniej niż 1 kg, a nawet schudnie. Z kolei druga ¼ przybierze nawet 8 kg dodatkowej masy ciała. Nie jesteśmy w stanie tego przewidzieć, w której grupie byłych palaczy się znajdziemy.
Francuskie badanie podkreśla jeszcze, iż uciekanie się do pomocy leków, takich jak Champix albo Zyban oraz innych substytutów nikotynowych, nie zmniejsza przybierania na wadze w ciągu jednego roku odwyku.
Związek między odwykiem a tendencją do „zaokrąglania się” jest znany od dawna. Nikotyna zawarta w papierosach spala kalorie, które po odwyku trzeba zużyć w inny sposób.
Poza tym, zarówno z powodów psychologicznych jak i fizycznych z odwykiem często wiąże się nieodparta ochota na przegryzanie oraz trudności z odczuwaniem sytości po posiłku. Nikotyna ma działanie tłumiące apetyt, a to może wyjaśniać różnice w wadze między osobami palącymi i niepalącymi.