Brytyjski The Guardian właśnie opublikował na swojej internetowej stronie niezwykle interesujące interaktywne infografiki, które porównują światową sytuację pod kątem spodziewanej długości życia oraz przyczyn śmiertelności, region po regionie, od 1990 do 2010 roku.
Wykresy te zrealizowano według danych zbieranych przez brytyjski Institute for Health Metrice and Evaluation.
Okazuje się, że śmiertelność spowodowana chorobami zakaźnymi, dolegliwościami związanymi z ciążą i porodami, a także śmiertelność noworodków stale spadała w przeciągu ostatnich 20 lat.
Jednocześnie, z powodu starzenia populacji, zachorowalność oraz śmiertelność z powodu chorób sercowo-naczyniowych progresywnie wzrastała.
Zobacz również:
- Pierwsza wizyta u ginekologa, czyli jak przygotować do tego nastolatkę
- Dlaczego regularne wizyty lekarskie są konieczne w starszym wieku?
- Jakość posiłków serwowanych w restauracjach wciąż kuleje
- Samobójstwa wśród nastolatków
- Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych
- Pułapki diagnostyczne – choroby ukryte za maską
- Nowoczesne metody badania płodu
- Czy lekarstwa staną się bezużyteczne?
Nawet jeśli w Europie poziom śmiertelności związany z chorobami układu krążenia pozostał stały, to w innych częściach świata się podniósł.
Na wykresie widzimy także, iż niektóre przyczyny śmierci dominują lokalnie – tak jest np. w przypadku AIDS w Afryce subsaharyjskiej.
Inne znaczące zmiany? Poziom śmiertelności związany z malarią podniósł się o blisko 1/5 w przeciągu 2 ostatnich dekad. Tak samo, w 2010 roku 1,5 mln ludzi zmarło z powodu AIDS, podczas gdy w 1990 roku odnotowano 300 000 takich przypadków.
Należy także zauważyć, iż liczba zgonów z powodu niedożywienia spadła o 30%, natomiast liczba śmiertelnych ofiar cukrzycy podniosła się blisko dwukrotnie w tym samym czasie.