Szukaj

Przyprowadź swojego kleszcza do badania

Podziel się
Komentarze1

Diagnostyka, największa polska sieć laboratoriów analitycznych, wprowadziła nowatorską usługę, w ramach której osoby ukąszone przez kleszcza, mogą tego kleszcza przynieść do zbadania pod kątem przenoszenia Boreliozy. Kleszcza można przynieść w ciągu 48 godzin od ukąszenia. Sezon ukąszeń przez kleszcze trwa do końca października.



Borelioza jest niezwykle groźną chorobą, przenoszoną głównie przez kleszcze. Jeżeli nie zostanie odpowiednio wcześnie zdiagnozowana może ona doprowadzić do trwałego uszkodzenia narządów wewnętrznych, stawów czy zapalenia skóry.

- Warto wiedzieć, że w Polsce prawie 20% kleszczy jest nosicielami bakterii Borrelia, które każdego roku zarażają ponad 3,5 tys. osób. Specjaliści z firmy DIAGNOSTYKA wprowadzili metodę pozwalającą na zbadanie samego kleszcza metodą PCR, pod kątem przenoszenia przez niego krętków Borrelii. Nowatorska metoda pozwala na zbadaniu samego kleszcza zaraz po ukąszeniu, a nie jak było do tej pory ukąszonej osoby kilka tygodni po zdarzeniu - wspomina Michał Meller, kierownik w firmie Diagnostyka

Aby móc oddać kleszcza do badania, należy po ostrożnym usunięciu go ze skóry, zabezpieczyć w czystym pojemniku i zanieść do jednej z placówek laboratoryjnych firmy DIAGNOSTYKA. Kleszcz może być przechowywany w temperaturze 4°C (maksymalnie do 48 godzin) lub najlepiej zamrożony w -20°C. Co ważne, do badania wystarczająca jest tylko część pajęczaka, ponieważ często zdarza się, że podczas wyjmowania ze skóry ulega on fragmentacji.


Oferowane przez firmę DIAGNOSTYKA badanie wykonywane jest jedną z metod biologii molekularnej i pozwala na potwierdzenie obecności materiału genetycznego (DNA) Borrelia burgdorferi w ciele kleszcza wyjętego ze skóry pacjenta. Do detekcji Borrelii w organizmie kleszcza stosuje się metodę Real Time PCR. Jest to nowoczesna technika, oparta na specyficznej hybrydyzacji, a następnie powielaniu fragmentu materiału genetycznego badanego organizmu.

W przypadku pozytywnego wyniku (potwierdzona obecność Borrelii w kleszczu), lekarz ma możliwość szybkiego podania antybiotyku w celu zatrzymania ewentualnego rozwoju choroby. Z kolei wynik ujemny (kleszcz nie był nosicielem bakterii Borrelia) sugeruje, że terapia antybiotykowa nie jest potrzebna, a jej zastosowanie generowałoby niepotrzebne koszty zdrowotne i finansowe.

Warto jeszcze raz podkreślić, że jeśli borelioza nie została zdiagnozowana odpowiednio wcześnie to nawet po kilku latach mogą pojawić się ciężkie dolegliwości ze strony wielu układów (nerwowego, szkieletowo-mięśniowego, pokarmowego, rozrodczego, wydalniczego i hormonalnego). Dlatego pamiętajmy, że wiedza jest naszą najlepszą bronią w walce z zagrożeniami płynącymi ze strony rozmaitych organizmów chorobotwórczych. Między innymi, dzięki osiągnięciom medycznej diagnostyki laboratoryjnej, nie jesteśmy w tej walce bezbronni. Placówki sieci Diagnostyka i informacje o badaniach można znaleźć na stronie internetowej www.diag.pl.

Komentarze do: Przyprowadź swojego kleszcza do badania (1)

undead
undead 27-05-2010 00:40

sprostowanie

1

w 23 linii autor napisał, że kleszcze to "pajęczaki" co oczywiście jest błędem - kleszcze są STAWONOGAMI... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze