Dr Gabriella Lakatos z Hungarian Academy of Science i Eotvos Lorand University opublikowała badanie, w którym sugeruje, że pies reaguje społecznie na robota, który zachowuje się społecznie wobec niego, nawet jeżeli urządzenie nie wygląda jak człowiek. Artykuł ukazał się w Animal Cognition.
Uczona laboratoryjnie przetestowała zachowania 41 psów. Podzieliła je na 2 grupy, w zależności od natury interakcji człowiek-robot: społecznej i aspołecznej.
Część „aspołecznej” grupy psów obserwowała najpierw interakcje między dwójką ludzi (właściciel i eksperymentator), a następnie „aspołeczną” interakcję między właścicielem i robotem.
Pozostałe psy z tej grupy zostały poddane temu samemu doświadczeniu, tyle że w odwrotnym porządku.
W grupie „społecznej” z kolei część psów oglądała interakcje właściciela i eksperymentatora, a następnie społeczną interakcję między właścicielem i robotem.
Zobacz również:
- Pierwsza wizyta u ginekologa, czyli jak przygotować do tego nastolatkę
- Dlaczego regularne wizyty lekarskie są konieczne w starszym wieku?
- Jakość posiłków serwowanych w restauracjach wciąż kuleje
- Samobójstwa wśród nastolatków
- Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych
- Pułapki diagnostyczne – choroby ukryte za maską
- Nowoczesne metody badania płodu
- Czy lekarstwa staną się bezużyteczne?
Pozostałe zwierzęta doświadczyły tego samego w odwrotnej kolejności.
Kolejny eksperyment był sesją, w której albo eksperymentator, albo robot wskazywał psom miejsce ukrycia jedzenia.
PeopleBot to robot o ludzkich rozmiarach, z dwoma rękami o czterech palcach – jedna ręka wykonuje proste gesty i chwyta przedmioty. Robot nie przypomina człowieka, lecz raczej urządzenie gimnastyczne z przyczepioną do niego ludzką ręką w rękawiczce.
Zaprogramowano go, by zachowywał się jak człowiek (np. wołanie psa po imieniu) albo jak maszyna, w sposób aspołeczny. Eksperymentator mógł z kolei wykonywać jedynie ruchy podobne do ruchów robota.
Okazało się, że mimo że robot nie był dość zaawansowany, aby uzyskać te same społeczne reakcje od psów, normalne w relacjach pies-człowiek, to naukowcy odnotowali pozytywne społeczne interakcje między zwierzętami i maszyną.
Na przykład, kiedy PeopleBot zachowywał się bardziej społecznie, psy spędzały z nim więcej czasu. Dr Lakatos mówi teraz, że takie badanie nie tylko pozwala na ważny wgląd w procesy mentalne żywych stworzeń, ale także dostarcza wskazówki, w jaki sposób powinny być opracowywane społeczne roboty.
Komentarze do: Psy pomagają opracować społecznego robota!