Szukaj

Ptasia grypa (bird flu) - groźba pandemii

Podziel się
Komentarze28

Ptasia grypa ponownie znalazła się w centrum uwagi w związku z doniesieniami mediów o zagrożeniu epidemią w Europie. Zagrożenie związane jest z jesienną wędrówką ptaków na południe. W sierpniu 2005 r. chorobę tę, w jej najbardziej zakaźnej formie, wykryto w Rosji. W tym samym czasie w Kazachstanie z powodu ptasiej grypy ubito 9 tys. ptaków. Natomiast w Mongolii stwierdzono występowanie wirusów influenzy u przelotnych dzikich ptaków.



Ptasia grypa w mniej zakaźnej postaci pojawiła się w kwietniu 2005 r. we Włoszech w Lombardii. Największy niepokój budzi możliwość przenoszenia się tej choroby na ludzi. Choroba ta spowodowała już śmierć 65 osób.

Choroba może atakować każdy gatunek ptaków. Jest prawdopodobieństwo, że niektóre gatunki są bardziej odporne. Chociaż przez Polskę nie przebiegają szlaki migracyjne dzikich ptaków przebywających na terenach ogarniętych ptasią grypą i tylko nieliczne osobniki trafiają do tej części Europy, to jednak zagrożenia nie powinno się ignorować. Światowa Organizacja Zdrowia (ang. WHO) apeluje do rządów o zaopatrywanie się w leki antywirusowe takie jak Tamiflu.

Ptasia grypa wystąpiła w ogromnym nasileniu w Korei Płd. Od tego czasu rozprzestrzeniła się również w Wietnamie, Japonii, Tajwanie, Tajlandii, Kambodży, Hongkongu, Chinach, Laosie, Pakistanie i Indonezji. W latach 1997-98 oraz w 2003 r. spowodowała ogromne straty w Hongkongu. W marcu 2003 r. w Holandii ubito blisko 20 mln ptaków zapobiegając rozprzestrzenianiu się epidemii.

Grypa ptasia jest chorobą zakaźną występującą wśród ptactwa wywołaną przez szczep wirusa grypy typu A. Choroba ta została zidentyfikowana po raz pierwszy we Włoszech 10 lat temu. Zakażenie wirusem wśród ptactwa wywołuje różne objawy, w tym może spowodować wysoce zakaźną i śmiertelną postać powodującą epidemie. Ta ostatnia postać jest znana jako wysoce chorobotwórcza grypa ptasia.

Głównymi środkami zapobiegającymi rozprzestrzenianiu się grypy ptasiej jest kwarantanna w gospodarstwach rolnych oraz likwidacja zakażonego lub potencjalnie zakażonego ptactwa domowego.

Wirus grypy ptasiej sporadycznie powoduje zakażenia u ludzi. Pierwsze udokumentowane przepadki zakażenia ludzi wirusem ptasiej grypy typu H5N1 miały miejsce w Hong-Kongu w 1997 roku, zachorowało wówczas 18 osób, z których 6 zmarło. Zbiegło się to z epidemią ptasiej grypy typu H5N1 wśród ptactwa domowego. Stwierdzono, że przyczyną wystąpienia choroby u ludzi był bliski kontakt z żywym, zakażonym drobiem. Szybka likwidacja ok.1,5 mln sztuk drobiu zapobiegła rozprzestrzenianiu się choroby.


Do tej pory nie udowodniono przenoszenia się wirusa między ludźmi. Biorąc jednak pod uwagę zdolności wirusa grypy do mutacji, takiej ewentualności wykluczyć nie można. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) od dawna ostrzega, że w przypadku wymiany części materiału genetycznego między wirusem grypy ludzkiej i ptasiej może powstać taka jego odmiana, na którą nie będzie szczepionek i wobec której organizmy wielu ludzi okażą się bezbronne Do takich wniosków doszła grupa ekspertów WHO, badających ptasią grypę w Wietnamie. W kraju tym od 2003 roku zmarło na ptasią grypę co najmniej 36 osób. W sumie w krajach Azji na ptasią grypę zmarło co najmniej 51 osób.

Wyniki badań przedstawiono 6 maja w Manili (Filipiny). Zdaniem badaczy, wirus H5N1, odpowiedzialny za zachorowania ludzi, zmienia się w ten sposób, że staje się on coraz bardziej niebezpieczny dla ludzi. W tym samym raporcie napisano, że jest możliwe, iż zmiany pójdą tak daleko, że wirus ptasiej grypy będzie się przenosił z człowieka na człowieka, czyli tak łatwo, jak zwykła grypa. Następstwa tych odkryć nie są jeszcze do końca jasne. Pokazują natomiast, że wirus wciąż ewoluuje i stanowi stałe, potencjalne, rosnące zagrożenie epidemiologiczne. Naukowcy jednocześnie przyznali, że mogą być inne wytłumaczenia rosnącej liczby przypadków zachorowań w Wietnamie - na przykład zakażenie przez wodę, żywność, albo drób, który był zakażony bezobjawowo.


Zadaniem ekspertów, aby ustrzec się przed rozwojem epidemii należy monitorować zagrożenia wirusem ptasiej grypy. Powinno się zgromadzić leki i szczepionki, a także prowadzić wyrywkowe badania dzikich ptaków. Za konieczne uważa się także doposażenie laboratoriów, by mogły szybko rozpoznać śmiercionośnego wirusa. Wszystkie te pomysły w Polsce pozostają jednak w fazie projektów.

Innym problemem jest to, iż lekarze rodzinni nie są przeszkoleni do rozpoznawania choroby. A szybkie wykrycie zakażenia daje największe szanse na wyleczenie. Okres wylęgania influenzy trwa od 3 do 7 dni w zależności od szczepu wirusa, gatunku drobiu i jego wieku. Objawy kliniczne choroby są bardzo zróżnicowane. Najczęściej pojawia się ona nagle i wiele ptaków pada bez uprzednich znaków sygnalizujących zakażenie. Czasem można u nich zauważyć brak apetytu, osłabienie, stroszenie piór i gorączkę. Kury początkowo znoszą jaja o bardzo cienkiej skorupie, a w miarę upływu czasu przestają się nieść. Przy przedłużającym się przebiegu choroby ptaki mają obrzękłe grzebienie i korale, oddychają z trudem. Często siedzą lub stoją półprzytomne opierając dzioby o ziemię. Tym objawom może też towarzyszyć biegunka. Śmiertelność choroby wynosi 50-100%. U ptaków, które padły szybko po zarażeniu można zauważyć jedynie niewielkie odwodnienie i słabe przekrwienie mięśni i jelit. Przedłużająca się choroba powoduje wzrastające przekrwienie, głównie na gardle, tchawicy, żołądku i tłuszczu w okolicy serca oraz podskórne obrzmienie na głowie i nogach.

Wszystkie przypadki zachorowań ludzi na tę chorobę są poddawane ścisłej kontroli, bowiem istnieje obawa, że w przypadku zapadnięcia na ptasią grypę osoby, w której organizmie funkcjonują już wirusy jednej z odmian ludzkiej grypy, może dojść do wymiany genów i powstania takiej mutacji wirusa, wobec której światowa medycyna byłaby przez jakiś czas bezbronna, co mogłoby doprowadzić do pandemii.

Komentarze do: Ptasia grypa (bird flu) - groźba pandemii (28)

MicKiewicz
~MicKiewicz 21-01-2006 19:32

I raz nie 10 lat temu, ale 100 lat...

2

Nie zgadza sie zdanie: "Choroba ta została zidentyfikowana po raz pierwszy we Włoszech 10 lat temu. " Na stronce Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest wyraźnie napisane, że pierwszy raz było to we Włoszech,... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
sonia
~sonia 26-11-2005 20:36

Ptasia grypa mineła?

3

Dlaczego nagle temat ptasiej grypy zanikł?? Już jest po wszystkim?? Może ktoś chciał wywołać u Nas panikę?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (3)
Pokaż cały wątek (3)
sońka
~sońka 20-10-2005 17:10

Ptasia grypa-Polska

3

Moim zdaniem Polska nie jest przygotowana na taką epidemię wszyscy uspokajają,żeby tylko nie wywołać paniki.Zawsze jestem takiego przekonania,że media nie mówią Nam wszystkiego zawsze coś ukryją ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (3)
Pokaż cały wątek (3)
sonia
~sonia 19-10-2005 20:18

Jak odróżnić grypę?

2

mam jedno pytanie jak można odróżnić zwykłą grypę u człowieka od ptasiej grypy?? Przecież objawy są identyczne ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Marzena
~Marzena 14-10-2005 19:31

Ptasia grypa (szczepionka)

4

Nie wiem jakie szczepionki mogą osłabić wirusy ptasiej grypy.Chciałabym się zaszczepić razem z 14-letnim dzieckiem.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (4)
Pokaż cały wątek (4)
Bodzio
~Bodzio 02-10-2005 16:47

Bez przygotowania na epidemię ptasiej grypy

13

Jesteśmy nieprzygotowani i chyba nie zdajemy sobie sprawy z niebezpieczeństwa. Byleby tylko sprawa nie potoczyła się jak w " Epidemi". Tylko skąd my weźmiemy S. Segala.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (13)
Pokaż cały wątek (13)
root
root 14-09-2005 03:12

Polska jeszcze nie przygotowana na ptasią grypę

1

słyszałem dzisiaj w wiadomościach, jak nasze Ministerstwo Zdrowia uspokaja, że epidemia Polsce nie grozi. Jeśli ewentualne prognozy się sprawdzą to zapewne Polska nie będzie do tego przygotowana. Tymczasem w innych kraja... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze